Ana Sayfa GÜNÜN STRATEJİSİ Günün Stratejisi 26.01.2018

Günün Stratejisi 26.01.2018

151
Paylaş

İntegral Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümünün hazırladığı Günün Stratejisi aşağıda yer almaktadır:

Piyasa Beklentimiz

Endekste psikolojik 120000 seviyelerinden kar satışları geldiğini görüyoruz ve normal karşılıyoruz. Kar satışlarında 118300 seviyeleri destek olarak izlenebilir ancak daha aşağı seviyelere sarkmalar görmemiz mümkün. Genel olarak pozitif görünüm devam ediyor. Diğer yandan yaklaşmakta olan büyük halka arzların borsa üzerinde baskı yaratması beklenebilir. Ancak global fon akışlarında önemli bir değişiklik olmadıkça GOP’lardaki pozitif seyirlerin düzeltmelerin ardından devam etmesini bekliyoruz.
BIST 100 Endeksi
BIST 100 endeksi simetrik kanal direnci olan 120400 direncinden kar satışları ile geriledi. Gerilemede 118395 seviyesindeki önceki zirve seviyesi destek görevi görebilir. Bu seviye üzerinde satışların karşılanması durumunda tekrar tepkiler görebiliriz. Aksi halde 115000 seviyesine doğru düşüş oluşabilir. Genel teknik görünüm halen olumlu.
Dirençler: 120400 / 122500 / 125000
Destekler: 118395 / 115000 / 114500
BIST 30 Endeksi ve VIOP
BIST 30 endeksi 148900 direncine ulaşamadan satış baskısı gördü. Kısa vadede 144300 seviyesi destek görevi görebilir. Bu seviye üzerinde satışlar karşılanırsa tekrar yukarı yönlü tepkiler görebiliriz. Aksi halde 141900 seviyesine doğru kar satışları devam edebilir.
VIOP endeks kontratında ise mevcut uzun pozisyonlar korunabilir. Sabırlı yatırımcılar 141900 edens seviyesini stop loss alarak izleyebilir, daha temkinli yatırımcılar için ise 144300 desteğini stop alabilir. Halen genel görünüm pozitif olmasından dolayı kısa pozisyonlar riskli olabilir.
Dirençler Bist-30: 147325 / 148900
Destekler Bist-30: 144300/ 141900 / 140200

Küresel Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
Başbakan Binali Yıldırım konuşmasında, Türkiye ekonomisinin sınır ötesi operasyonlarla hiçbir şekilde etkilenmeyeceğini yineledi.
TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, Davos’ta yapmış olduğu konuşmasında, para politikasındaki sıkı duruşu kararlılıkla sürdüreceklerini tekrar vurgulamak istediğini belirtti. Aynı zamanda, amaçlarının enflasyonu en kısa zamandda tek haneye indirmek olduğunu da konuşmasında yer verdi.
TCMB, 18 Ocak tarihli toplantısının tutanaklarını yayınladı. Tutanaklarda, enflasyonda baz yerine ana eğilimlere odaklandıklarını, enerji enflasyonunun ocak ayında baz etkisiyle düşebileceği vurgulandı. İç talebin büyümeyi sürdürdüğü ve sıkı duruşun kararlılıkla süreceği ifade edildi.
Türkiye kapasite kullanım oranı ocak ayında beklentilerin altında %78.2 olurken, aynı dönemde Türkiye reel sektör güven endeksi ise 108.3 ile bir önceki aya göre artış kaydetti.
ABD
Trump, CNBC’deki röportajında Mnuchin’in açıklamalarının yanlış yorumlandığını belirterek “Dolar daha da güçlü olmaya gidiyor ve en nihayetinde güçlü bir dolar istiyorum” dedi.
ABD Hazine Bakanı S. Mnuchin açıklamasında, bu hafta içerisinde yapmış olduğu dolar yorumunun oldukça tutarlı olduğunu ve dolarda uzun vadeli seviyenin ABD ekonomisinin gücünü yansıttığını da ifade etti. Ayrıca, vergi indirimlerinin yatırımları çok çekici bir hale getirdiğini de vurguladı.
ABBD’de 20 Ocak ile biten haftada ilk işsizlik başvuruları 233 bin kişi, devam eden işsizlik başvuruları ise 1 milyon 937 bin kişi olarak açıklandı.
ABD’de yeni konut satışları aralık ayında 625 bin olarak gerçekleşti. Bir önceki aya ait veri ise 733K’dan 689K’ya revize edildi.
Aralık ayında öncü gösterge endeksi %0.6 oranında arttı. Bir önceki aya ait veri ise %0.4 seviyesinden %0.5 seviyesine yukarı yönde revize edildi.
Avrupa
Avrupa Merkez Bankası Başkanı M. Draghi para politikası kurulu toplantısı sonrası yapmış olduğu konuşmasında, Euro Bölgesi’nde güçlü büyümenin sürdüğünü, Euro’daki dalgalanmanın ise belirsizlik yarattığını dile getirdi. Net varlık alım programlarının aylık hacminin 30 milyar Euro olarak eylül sonuna kadar ya da gerekirse daha uzun süre devam etmesini öngördüklerini belirtti. Draghi, enflasyon hedefine ulaşma konusunda taahhütlerinin her zamankinden daha güçlü olduğunu ve genel enflasyonun kademeli bir şekilde orta vadede artacağını dile getirdi. Başkan, döviz kkuruna yönelik herhangi bir hedefi olmadığını ve kurun bulunduğu seviyelerin ekonomideki toparlanmadan kaynaklandığına açıklamalarında yer verdi. Draghi, bugünkü veriler göz önüne alındığında bu yıl içerisinde çok az faiz artırımı şansı olduğunun altını çizdi.
Avrupa Merkez Bankası (AMB) para politikası kararlarını açıkladı. AMB faizlerde herhangi bir değişikliğe gitmedi. Politika faizi %0.0, borç verme faizi %0.250 ve mevduat faizi %-0.400 olarak sabit tutuldu.
İngiltere Başbakanı T. May açıklamasında, Brexit ile ilgili olarak iyi bir anlaşmanın yapılacağı konusunda kendinden emin olduğunu ifade etti.
Almanya IFO iş ortamı endeksi ocak ayında beklentilerin üzerinde 117.6, IFO beklenti anketi 108.4 ve IFO anlık değerlendirme ise 127.7 olarak açıklandı.
Japonya
Japonya’da aralık ayı yıllık enflasyon %1.1 beklentiye karşılık %1 seviyesinde açıklandı.
Şirket Haberleri
TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI / VAKBN – Banka, GMTN (Global Medium Term Notes) programı kapsamında farklı para birimlerindee ve farklı vadelerde ihraç yapmaya hazır hale getirildiği borçlanma aracı için SPK’dan izin alındığını bildirdi.
GALATASARAY / GSRAY – Yönetim Kurulu Üyeleri Sn. Mehmet Dedeoğlu ve Sn. Mehmet Aydın Özbek 25.01.2018 tarihi itibariyle, Yönetim Kurulu Üyeliklerinden istifa etmiştir.
TÜRK TRAKTÖR VE ZİRAAT MAKİNELERİ A.Ş. / TTRAK – Kredi derecelendirme kuruluşu Saha Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri A.Ş., 09.01.2017 tarihinde uzun vadeli AA+ (Ulusal) olan Şirketin ulusal kredi derecelendirme notunu ve kısa vadeli A1+ (Ulusal) olan ulusal kredi derecelendirme notunu yine uzun vadeli AA+ (Ulusal) ve kısa vadeli A1+ (Ulusal) olarak teyit etmiş ve görünümü stabil olarak belirlemiştir.
ÇELEBİ HAVA SERVİSİ A.Ş. / CLEBI – Şirket, 23 Ağustos 2017 tarihli açıklamasında, Şirketin, Hindistan’ın Mumbai şehrinde mukim Chhatrapati Shivaji International Airport (“CSIA”) uluslararası havalimanı işletmecisi Mumbai International Airport Private Limited (“MIAL”) şirketi tarafından, CSIA haavalimanında mevcut uluslararası kargo terminalinin geliştirilmesi, bakımı, 2 Mayıs 2036 tarihine kadar 19 (ondokuz) yıl süre ile işletilmesi ve yönetilmesi ile ilgili açılan ihaleye %59 oranla konsorsiyum olarak iştirak ettiği ve ihale makamına teklif sunduğu bildirmişti. Mial tarafından şirkete yapılan bildirime göre, ihale, Şirketin dışındaki bir ihale katılımcısı lehine sonuçlandığını duyurdu.
ALARKO GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. / ALGYO – Şirketin portföyünde yer alan gayrimenkuller için 2017 yılında yapılan yıllık kira sözleşmeleri tutarı KDV hariç yaklaşık 25 milyon TL dir. Yıl içinde gerçekleşen konut satışların bildirimi satışların yapıldığı tarih itibarıyla yapılmıştır.
BEŞİKTAŞ FUTBOL YATIRIMLARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş. / BJKAS – Kulüp, Profesyonel Futbolcu Tolgay Ali Arslan ile 2021-2022 Sezonu sonuna kadar sözleşme uzatıldığını bildirdi.
DATAGATE BİLGİSAYAR / DGATE – Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamındaa, DGATE.E payları 26/01/2018 tarihinden (seans başından) itibaren 09/02/2018 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.
DESA DERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. / DESA – Şirket, 28.12.2017 tarihli Özel Durum Açıklamasına konu vergi cezaları ile ilgili İstanbul Vergi Mahkemelerinde dava açılarak yasal süreç başlatıldığını duyurdu.
İZMİR FIRÇA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. / IZFAS – Şirket, 2017 yılında Tekzen ile imzalanan sözleşme çerçevesinde İzmir Fırça ürünlerinin Tekzen mağazalarında satışının gerçekleştirilmesine ilişkin sözleşme 2018 yılı için de yenilendiğini bildirdi. Bu kapsamda 118 mağazası bulunan Tekzen’in tüm mağazalarında İzmir Fırça ürünlerinin satışı ile birlikte şirketin ciro ve karlılığının olumlu etkilenmesi öngörülmektedir.

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırıım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.