Ana Sayfa DÖVİZ USD/TL & EUR/TL Analizi

USD/TL & EUR/TL Analizi

269
Paylaş

İntegral Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümünün hazırladığı  USD/TL & EUR/TL Analizi aşağıda yer almaktadır:

USD/TRY & EUR/TRY Analizi
Küresel piyasalarda, Dolar endeksinin 90.00 seviyesine doğru ivme kazanma çabalarının başarısız olması, gelişmekte olan ülke piyasalarının rahatlamasına imkan sağlıyor. Dış piyasada, Dolarında güçlenmesini destekleyebilecek bir argümanın olmaması da, GOP’lardaki ana resmi bozmuyor. Haftanın kalanında, Fed’in faiz kararı (31 Ocak) ve ABD tarım dışı istihdam (02 Şubat) tarihlerinde ön planda olacaktır. Fed’den önemli bir beklenti yok ancak ABD TDI verisinin sonucu Dolar açısından yakından takip edilebilir. Türkiye’ye yönelik risk algısında da ciddi bir bozulmanın olmaması TL açısından bir avantaj olarak değerleniyor. Dolayısıyla, GOP’ların seyri ve Türkiye’nin risk primindeki nötr tablo, TL’nin Dolar ve Euro karşısındaki kayıplarını sınırlıyor. Günün geri kalanında, ABD’den açıklanacak veriler bulunuyor ancak etkisinin sınırlı kalmasını bekliyoruz.
USDTRY
Teknik Analiz: Günlük periyotta, USD/TL kuru alçalan kanal içerisinde hareketini sonlandırmış gözüküyor ve teknik olarak kanalın dışına çıkması yükselişini tetikliyor. Ancak, kur bu sabah 3.80 seviyesine doğru tepki vermesine karşın bu seviyenin üzerine yükselmekte başarısız kaldı. Dolayısıyla, kur 3.75-3.80 aralığında seyrini korumaya devam ediyor. Teknik olarak, yeniden alçalan kanalına girebilmesi açısından kurun 3.7580 seviyesinin altında kapanışlarının görülmesi gerekmekte. Bunu başaramadığı takdirde, geri çekilmelerde sınırlı kalabilir. Aynı zamanda, kurun bu destek noktasına düşüşünde ise ilk etapta 21 günlük üssel ortalamasının denk geldiği 3.7745 seviyesinin altında kalıcı bir seyir oluşturması gerekiyor ki geri çekilmesine destek olabilsin. Yukarıda ise 3.8080 bölgesini takip etmeye devam ediyoruz. Bu direnç noktasının aşılabilmesi ve güç kazanabilmesi için piyasada olayların TL’nin aleyhine gelişmesi gerekebilir.
Destekler: 3.7640 / 3.7580 / 3.73
Dirençler: 3.7745 / 3.7975 / 3.8080
EURTRY
Teknik Analiz: EUR/TL kuru, 4.6945 seviyesinde izleniyor. Kur, bugün 4.70 seviyesini testt etmesine karşın şimdilik bu seviyenin üzerine yükselmekte başarılı olamadığı dikkat çekmekte. Kurun, bu seviyenin üzerine yükselmesi ve kalıcı olması 4.7230 direncine doğru ivme kazanmasına neden olabilir. Buna karşın, kur için olası geri çekilmelerde 4.6750 / 4.6450 bölgeleri destek noktaları olarak karşımıza çıkıyor.
Destekler: 4.6750 / 4.6450 / 4.6340
Dirençler: 4.6980 / 4.70 / 4.7230

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri terccihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.