Ana Sayfa ALTIN Emtia Analizi-Ons Altın & Gümüş Analizi

Emtia Analizi-Ons Altın & Gümüş Analizi

203
Paylaş

İntegral Menkul Değerler Araştırma Departmanının hazırladığı Ons Altın & Gümüş Analizi aşağıda yer almaktadır:

Küresel endekslerde haftanın ilk işlem gününde yaşanan sert satışlar güvenli limanlara kaçışlara neden oldu. VIX endeksi 2009 yılından bu yana en yüksek seviyeye tırmanırken gün içerisinde de 50.3 ile yüksek seyrini korudu. Bu halen daha risk algısının güçlü olduğu bir piyasayı anlatırken açıkçası böyle bir ortamda güçlenen bir dolarında karşımızda yer aldığını söyleyebiliriz. Altında dün akşam saatlerinde riskten kaçışların yaşanması ile 1342$ seviyesine doğru bir hareket başlamasına karşın bu seviyenin üzerinde güçlü bir hareketin devam etmediğini görüyoruz. Piyasada yaşanan bu dalgalanmaların altında net bir haber olmamasına karşın, haber kaynaklarında yer alan değerlendirmeleri bahsetmekte fayda var. Bunlardan birincisi Fed’in yeni Başkanı J.Powell’ın Yellen’a göre daha agresif bir tutum izleyeceği yorumlarda sıkça yer almakta. İkinci olarak 8 Şubat tarihinde sona erecek olan bütçe tasarısına ilişkin olan görüşmeler devam etmekte ve harcama tavanına yönelik onay alınamadığı takdirde hükümetin kapanma ihtimali masada duruyor. Son olarak Yellen’ın son konuşmasında hisse senedi fiyatlarının aşırı yüksek olmasını belirtmesi yaşanan fiyatlamalarda etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle bugünkü ABD piyasası açılışı sonrasında endeks cephesinde yaşanan dalgalanmaya karşı dikkatli olmakta fayda var. Çünkü bu durum ons altında farklı bir fiyat hareketine neden olabilir.
Teknik Analiz: Ons altın 1342$ direncini test etmesine karşın bu seviyenin üzerindeki seyirlerin kalıcı olmadığı gözleniyor. Ons altının yeniden bu seviye üzerine çıkması halinde hareketin kalıcı olup olmadığına dikkat etmek gerekebilir. Öyle bir durumda 1350$ seviyesi ikinci bir destek noktası olarak hedeflenebilir. Buna karşın aşağıda ise 1334$ seviyesi en yakın destek olurken anlık olarak seyrin bu seviyeye yakın bir noktada yaşandığı görülüyor. Bu seviye altında kalıcı bir görünüm izlenmedikçe destek seviyesinden geri dönüşler muhtemel görünüyor.
Altın
Dirençler: 1342 / 1350 / 1362
Destekler: 13334 / 1327 / 1312
Gümüş
Direnç: 18.00 / 18.50 / 20.10
Destek: 15.60 / 14. 90 / 14.40

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.