Ana Sayfa BORSA Haftalık Değerlendirme ve Strateji-12 Şubat

Haftalık Değerlendirme ve Strateji-12 Şubat

188
Paylaş

İntegral Menkul Değerler Araştırma Departmanının hazırladığı Haftalık Değerlendirme ve Strateji aşağıda yer almaktadır:

ABD borsalarındaki değer kaybı 26 Ocak tarihinden bu yana %10.35 seviyesine ulaşmış durumda. Özellikle Ocak ayının ilk haftalarında mevcut yükselişin aniden ivme kazanmasıyla rallinin şiddetini arttırması dikkat çekmişti. Dow Jones endeksi ocak ayı başından 26 Ocak tarihine kadar %7.5 yükseliş kaydetmişti. ABD endekslerindeki son düşüş hep ön planda tutulurken, ocak ayı başında başlayan ve nedeni tam olarak açıklanamayan bu ivmelenme hep geri planda kalıyor. Aslında Dow endeksindeki düşüşün bu kadar şiddetli olmasında yaşanan bu hızlanmanın büyük etkisi var. ABD Dünya Borsasıdır ve sert satışlar Global piyasaları Etkiler Sonuç olarak ABD borsası bir dünya borsası ve orada yaşanan sert düşüşlere global piyasalar kayıtsız kalamıyor. Bunun örneği olarak Borsa BIST 100 endeksinde 29 Ocak’tan bugüne düşüş %6.5 seviyesine ulaşmış durumda. Borsa ABD endekslerini İzleyecek Borsa endeksindeki düşüşün devam edip etmeyeceği son durumda daha çok ABD borsalarındaki satışın devam edip etmeyeceğine bağlı olacak görünüyor. Dow Jones ve S&P endekslerindeki satışların aralıksız devam etmesi durumunda küresel piyasalardaki düşüşte devam edebilir ve BIST100 endeksi de bundan nasibini alabilir.

Teknik olarak ABD Dow endeksi 22-haftalık ortalamasının altında kapadı. Önümüzdeki hafta bu seviyelerden tepki vermesi teknik açıdan beklenebilir. Ancak veremez ise %3 ile %6 arasında bir düşüş daha görebiliriz. Bu açıdan bakıldığında Borsa endeksinde 110000 seviyesindeki 22-haftalık ortalamaya doğru düşüş görme riskimiz ortaya çıkabilir. Buna karşın ABD endekslerinde tepkilerin geldiği ve olumsuz algılamaların dağıldığı bir hafta oluşursa Borsa BIST100 endeksinde 112500 desteğinden yukarı yönlü toparlanmalar gelebilir. Özellikle 113600 seviyesi üzerinde kalıcı seyirler elde edilirse tepkiler güçlenecektir. Borsa şirketlerinde iyi bilançolar alıyoruz. Buna ek olarak son gelen sanayi üretimi sanayide ivmelenmenin güçlendiğini gösteriyor ve bu yılın ilk çeyreği için beklentileri olumlu etkiliiyor. Fiyat kazanç rasyosu olarak borsanın seviyesi 10-11x f/k çarpanı seviyesinde bulunuyor. Bu yüksek bir seviye değil. Ancak faizlerde halen

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.