Ana Sayfa DÖVİZ USDTRY’de 3,85 Önemli, Üzeri Hareketlenme Görülebilir

USDTRY’de 3,85 Önemli, Üzeri Hareketlenme Görülebilir

195
Paylaş

Reel Kapital  Menkul Değerler Araştırma Departmanının hazırladığı USDTRY yorumu  aşağıda yer almaktadır:

Küresel bazda USD hareketi hisse senedi piyasalarının biraz risk bölgesinden uzaklaşarak stabilize oldukları bir günde artan piyasa güveni ve diğer G-10 para birimlerine gelen alımlar karşısında daha sakin bir görüntü çizmektedir. Aynı zamanda ABD Başkanı Donald Trump’ın bugün açıklaması beklenen bütçe planı öncesinde de USD’nin birçok para birimine karşı gerilediği görülebilmektedir. Beyaz Saray’ın Trump’ın bütçe planı içinde sınır duvarı, veteranlar için geliştirilmiş sağlık hizmetleri gibi harcamaların olacağı açıklaması ise mali politikaların destekleyici olması ve bu bağlamda ABD bütçe açığının artması endişelerini beraberinde getirecektir.

Bu hafta ABD enflasyon verileri çok önemli, manşet yüksek gelebilir. Çekirdek enflasyonun da beklenti üzerinde gelmesi hem enflasyon yukarı gidiyor beklentisiyle, hem de Fed 3 yerine 4 faiz artırımı da yapabilir mi sorularıyla ABD 10 yıllıklarının %2.90’ı aşmasına, %3’e dogru yol almasına sebebiyet verebilir. Bu durum iç piyasadaki fiyatlamaları olumsuz etkileyebilir: USDTRY kuru DXY ve ABD 10 yıllıklarıyla, daha çok da ABD 10 yıllıklarıyla beraber yukarı hareket edebilir. İçeride TCMB Beklenti Anketi yılsonu enflasyon beklentileri açısından önemli, bir de Fitch’in gelişmekte olan ülkeler için yapacağı değerlendirme izlenecek. Cari açık gibi veriler ve Tillerson’un Türkiye ziyaretinden gelebilecek açıklamalar da kritik olacak. Bu faktorler içeride de tahvil piyasasını hareketlendirecek, faizler uzerinden de varlık fiyatlarını etkileyecektir. Hazine’nin Şubat ayı iç borç ödemesi takviminin de oldukça yoğun olduğunu düşünecek olursak, piyasada faiz baskısı meydana gelebilir. Bu bakımdan hafta içerisinde yapılacak 2 ve 10 yıllık tahvil ihalelerine gelen talep ve oluşan faiz oranlarını da dikkatle takip edeceğiz.

USDTRY’de 3.85 önemli, üzeri hareketlenme görebiliriz. Güncel bant 3,82 – 3,78 aralığında görünmektedir. 3,82 seviyesini orta nokta olarak ele alıyoruz ve bu seviyenin üzerini TRY açısından olumsuz görüyoruz. Özellikle Çarşamba günü açıklanacak ABD enflasyon verisinin ABD faizleri üzerine yapacağı9 baskı çerçevesinde kurda da yukarı doğru hareketlenme görebiliriz.

Enver ERKAN
Araştırma Müdür Yardımcısı

KapitalFX / Reel Kapital Menkul Değerler
www.kapitalfx.com
[email protected]

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.