Ana Sayfa PİYASALAR Global Piyasalarda “Tepki” Süreci Devam Ediyor

Global Piyasalarda “Tepki” Süreci Devam Ediyor

153
Paylaş

Ak Yatırım Menkul Değerler Araştırma Departmanının hazırladığı Global Piyasaların Değerlendirmesi Raporu aşağıda yer almaktadır:

Global hisse senedi piyasaları tepki sürecine devam ederken oynaklık göstergelerimize baktığımızda gerçek anlamda bir sakinleşmenin olmadığını görüyoruz. Burada global sorunların kaynağı olan ABD faiz oynaklığı (MOVE) endeksinde belirgin bir gerileme göremiyoruz. Burada doğal işsizlik oranının altına bir işsizlik oranına sahip olan, 2018 yılında %0,7 pozitif çıktı açığı vermesini beklediğimiz ABD ekonomisinin ilave vergi ve harcama reformlarıyla “aşırı ısınma” sürecine girmesi etkili oluyor. Diğer bir deyişle halihazırda 120 km hız limitinde giden ve deposu tamamen dolu bir arabada gaza yüklenen (ilave mali genişleme) ve limiti aşan bir ABD ekonomi yönetimi görüyoruz. Bu durum yıl sonunda 10 yıl vadeli ABD tahvil faizlerinde %3,25-%3,50 aralığındaki faiz beklentimizi teyit ediyor. Burada, genel kanının aksine gelişen ülkelerde görülen büyümenin G7 ülkelerini geçtiği bir senede ABD faiz oranlarındaki yükselişin MSCI Gelişen ülke hisse senedi rallisi üzerinde olumsuz etki yapmasını beklemiyoruz. Ancak önce S&P500’de 2740 üstünü ya da MOVE endeksinde 50-60 aralığını görelim.
Bugün…
12:30’da İngiltere Ocak ayı enflasyon rakamı yayımlanıyor. Aylık %0,6 düşüş, yıllık %2,9 artış bekleniyor. Beklentilerin üzerinde bir rakam Sterlin/Dolar pozitif etki yapabilir.
16:00 Fed Cleveland Başkanı Mester (şahin-oy kullanıyor) konuşma yapıyor. Mester yorumları dolar pozitif etki yapabilir.
Uluslararası Enerji Ajansı aylık petrol piyasaları raporu yayımlanıyor.
Dün Hazine Müsteşarlığı’nın düzenlediği ihalelerde piyasadan toplam 7.1 milyar TL borçlandı. 14 Şubat tarihinde piyasaya geri ödenecek miktarın %53’ü kadar borçlanma gerçekleştirilmiş oldu. Bugün yapılacak 2 ve 10 yıl vadeli sabit kuponlu tahvil ihalesi takip edilecek.
Borsa kapanışını takiben Vakıfbank bilançosu yayımlanıyor.

AK Yatırım
www.akyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.