Ana Sayfa HABERLER Cari Açık Değerlendirmesi

Cari Açık Değerlendirmesi

123
Paylaş

İntegral Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümünün hazırladığı Cari Açık Değerlendirmesi aşağıda yer almaktadır:

Cari işlemler açığı, Aralık’ta bir önceki yılın aynı ayına kıyasla 3 milyar 325 milyon $ artarak 7 milyar 700 milyon $ düzeyinde gerçekleşti. Geçen yılın Aralık ayında 2 Milyar 577 Milyon $ olan rakamın oldukça üzerinde geldi. Aralık ayı cari işlemler açığı geçen aya ve geçen senenin aynı dönemine kıyasla önemli bir artış kaydetmiş oldu. Piyasada oluşan beklenti 7.500 Milyon $ olması yönündeydi. Bu bakımdan beklentiye paralel bir veri gerçekleşmiş oldu.
Cari açıkta yine en büyük kalem dış ticaret açığı görünüyor. Ancak finansman tarafı verinin en zayıf yanı oldu. Portföy yatırımlarında geçen ay ilk defa bir çıkış olmuştu. Aralık ayında ise 344 milyon $ giriş oldu. Yıl geneline baktığımızda portföy girişleri Aralık ayında daha az bir katkı sağlamış.
Doğrudan yatırımlar Aralık ayında da zayıf kalmaya devam etmiş Kasım ayında 337 milyon $ giriş olmuştu Aralık ayında ise 490 milyon $ giriş oluşmuş ancak doğrudan yatırımların güçlü olduğunu söylemek zor. Diğer yatırımlarda ise 2 milyar $ çıkış var. Net hata noksandan 228 milyon $ giriş var. Aralık ayı finanse edilememiş görünüyor. Sonuç olarak finansman hesabında giriş değil net 944 milyon $’lık bir çıkış oluşmuş durumda. 7.700 milyon $ cari açıkla birlikte toplam 8.644 milyon $ döviz ihtiyacı oluşmuş. Bu döviz açığını TCMB rezervlerinden 8.6 milyar $ kullanarak kapatmışız. Aralık ayı Merkez bankasına en yüksek aylık rezerv kullanımı yapılan ay oldu.
Genel olarak Aralık ayı cari açık verisi yılın en olumsuz verisi diyebiliriz. Bu bakımdan 2017 yılını zayıf bir karneyle kapattık. Cari açık GDP oranı %5.5 seviyesinde bulunuyor. Yılın başında ekonomist beklentileri yüzde 4.5 – 4.7 aralığındaydı. Beklentilerin üzerinde bir cari açıkla yılı tamamladık. Bu seviyeler sürdürülebilir seviyeler olmakla birlikte 2018 yılında oluşacak seyir hassasiyet kazandı.
Gümrük Bakanlığı verisine göre dış ticaret açığı Ocak ayında 9.1 milyar $ seviyesinde oluştu. Bu bize ocak ayında yine 7 -8 milyar $ arasında bir cari açık gelebileceğini gösttermekte. Bu beklentiye paralel yıllık cari açığın 52 milyar $ seviyesine yükselmesi beklenebilir. Bu yüzde 6.1 cari açık anlamına geliyor. Finansman tarafı 2018 yılında yine önemli olacak.
2017 yılında bu veriyle birlikte Türkiye’nin cari açığı 47.100 milyon $ seviyesinde oluştu. Yıllık bazda cari açık %42 artmış görünüyor. 2017 cari açıkta portföy girişleri 24,3 milyar $, Doğrudan yatırımlar 8,1 milyar $ Diğer yatırımlar 6,5 milyar $ ve rezerv kullanımı 8,2 milyar $ düzeyinde gerçekleşti.

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyeede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.