Ana Sayfa ŞİRKET HABERLERİ Halkbank Mali Bilanço Analizi

Halkbank Mali Bilanço Analizi

206
Paylaş

Halkbank, 4Ç17 finansal sonuçlarında piyasa beklentisinin altında 715 milyon TL konsolide olmayan net kar açıkladı.
Açıklanan rakam çeyreksel bazda 8.5% azalışa işaret etmektedir. Net kar rakamı bizim 789 milyon TL olan tahminimizin ve 739 milyon TL olan piyasa beklentisinin 9% ve 3% altında gerçekleşmiştir. Bankanın 12 aylık karı ise geçen yıla göre kuvvetli bir şekilde 45.6% artarak 3,725mn TL olarak gerçekleşmiştir. Bu rakam 15.% oranında ortalama sermaye getirisine işaret etmektedir. 4Ç17 finansal sonuçlarının açıklanmasının ardından hisse üzerinde hafif negatif bir etki bekliyoruz.
Banka 10 milyar TL tutarında ve toplam 13.5% borçlanma maliyeti ile menkul kıymet kiralamıştır. Yönetim, bu menkul kıymetler portföyünden faiz geliri elde edilmeyeceğini ancak bu kağıtların, özellikle de mevduat fonlaması yerine repo fonlaması yapılması planlanan dönemlerde teminat olarak kullanılacağını belirtmiştir.
TL mevduatlardaki güçlü büyüme, takipteki kredilerden yapılan güçlü tahsilatlar ve vadesiz mevduat tabanındaki hafif gerileme çeyreğin öne çıkan unsurlarıdır. Net faiz marjı çeyreksel bazda 58 baz puan artarak 3.0% olarak
gerçekleşmiştir. Ancak kredi mevduat makasındaki iyileşme artan mevduat faizleri nedeniyle diğer bankalara göre daha sınırlı kalmıştır. Takipteki krediler rasyosu 10 baz puan azalarak 2.9% olarak gerçekleşmiştir.
2018 yılı beklentileri. Kredi ve mevduatlarda 17-20% büyüme, (Kobi kredileri: +29%, kurumsal krediler: +8%, bireysel krediler: +11%), takipteki krediler rasyosunda 10 baz puan artış, kredi karşılıkları: 79-81%, sabit net faiz marjı (TÜFE’ye endeksli menkul kıymet getirileri dahil), ücret ve komisyon gelirlerinde 10-12% artış, toplam kredi riski maliyeti: 80baz puan, operasyonel giderlerde 14% artış,sermaye yeterlilik rasyosu: 14% ve sermaye getirisi ise 15-16% olarak modelleniyor.
Hisse için hedef fiyatımızı 11,20 TL; tavsiyemizi ise “TUT” olarak koruyoruz. Hedef fiyatımıza göre 18% artış potansiyeli bulunmaktadır. Hisse 2018T 3.0x F/K (Benzerrlerine göre 46% iskontolu) ve 0.40x F/DD çarpanlarıyla işlem görmektedir.
Bankanın 2018 tahmini sermaye getirisi 14.3%’tür.

Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.sekeryatirim.com

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.