Ana Sayfa HABERLER Çin, Savunma Giderlerini Modernizasyon Çabasıyla Artırıyor

Çin, Savunma Giderlerini Modernizasyon Çabasıyla Artırıyor

171
Paylaş

2018 yılında Çin, savunma bütçesini %8,1 oranında arttırıyor. Bu karar Pazartesi günü Pekin’de açılana 13. Ulusal Halk Kongresi öncesinde açıklandı. Çin Kurtuluş Ordusu’na ayrılan bütçenin bu yıl gerçekleştirilen artışı, geçen yıl yapılan %7’lik artıştan daha yüksek.

Bu bütçe, Başkan Xi Jinping’in silahlı kuvvetleri modernleştirme ve etkisinin kapsama alanını genişletme yolundaki isteklerini gerçekleştirebilecek alanlarda yoğunlaşacak.

Çin Halk Cumhuriyeti Parlamentosu yıllık toplantısı için 3000 delege Pekin’de bir araya gelmiş durumda. Kurtuluş Ordusu’nun bütçesine ilişkin karara da onların beklentilerine uygun.

Çin Ulusal Halk Kongresi sözcülerinden Zhang Yesui, bu artışla bile Çin’in dünyada savunmaya en çok harcayan ülke konumuna gelmediğini; ABD’den sonra 2. sırada olduğunu ve hemen arkadan gelen Rusya ve Suudi Arabistan’ın 3 katından fazla harcadığını belirtti.

Aslında bu bütçe uzay programı, askeri üretime yapılan tahsisleri, stratejik ve nükleer alanlara ayrılan fonları kapsamıyor. Bir başka deyişle savunma bütçesi aslında daha yüksek. Ancak en çok dikkati çeken Çin silahlı kuvvetlerinin artık sofistike gereçler ve ileri teknoloji içeren donanımlarla son derecede etkili bir güç durumuna getiriliyor olması.