Ana Sayfa ALTIN Emtia Analizi-Ons Altın & Gümüş Analizi

Emtia Analizi-Ons Altın & Gümüş Analizi

185
Paylaş

Ons altın haftanın ilk işlem gününe 1323$ seviyesi üzerinde başlamasına karşın yukarı yönlü hareketini 1327$ seviyesi üzerine taşıyamadı. Gün içi fiyat hareketlerinde 1321$ – 1327.85$ aralığında dalgalanan kıymetli metal üzerinde etki edebilecek herhangi bir veri akışı yer almadı. Küresel piyasalarda Trump’ın gümrük vergisi kararının ardından, başlattığı ticaret savaşı algısı sürüyor ve bu durum yatırımcıların güvenli limanlara yönelimini destekliyor. Fakat belirtelim ki, bir kriz ortamı şuan için yok ve bu durum altında ivmeli yukarı yönlü hareketlerin görülmesini sağlamıyor. Bu hafta içerisinde gümrük vergisine dair gelişmenin imzaya sunulacağına dair detaylar haber kaynaklarında yer alırken, ABD başkanı D.Trump’ın bugün sosyal medyadan yapmış olduğu açıklamada yeni adil bir NAFTA anlaşması sağlanırsa en azından Meksika ve Kanada için gümrük tarifesi uygulanmayabileceği bilgisi yer aldı. Trump’ın ticaret danışmanının daha önceki açıklamalarında hiçbir ülkenin muaf olmayacağını belirtirken, bugün başkandan bu şekilde söylemlerin alınması algıların bir nebze de yumuşamasını sağlayabilir. Bu nedenle veri akışlarının yanında gündemimizi yoran bu gelişmeyi de yakından izlemekte fayda var.
Günün geri kalanında ABD kanadında PMI verileri (17:45) ve oy hakkı olan Fed üyesi Quarles’in açıklamaları (21:15) yakından takip edilecek. İkincil düzey verilerin dolar üzerinde etkisi sınırlı kalması beklenirken, Fed üyesinden gelecek açıklamalara karşı dikkat etmek gerekebilir. Bunun yanı sıra dolar endeksi 90 çevresindeki seyrine devam ediyor ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde anlık olarak satıcılı bir görüntü var. Piyasadaki kararsız seyirler değerlendirildiğinde stratejilerde daha emin adımlar atmak adına biraz dikkatli olmak gerekebilir.
Teknik Analiz: Ons altın haftalık periyotta yükselen trendi üzerindeki seyrine devam ediyor. 1321$ destek seviyesinden kuvvet alarak yukarı yönde 1327$ direncini test eden kıymetli metal bu seviye üzerinde yerleşmekte zorlanıyor. Teknik gösterrgelerin zayıflama eğilimi göz önüne alındığında direnç seviyelerinde dikkatli olunması gerekebilir. Aşağıda ise 1321$ altına geri çekilmelerin kalıcı olması halinde satışların hız kazanması beklenebilir.

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.