Ana Sayfa ALTIN Emtia Analizi-Ons Altın & Gümüş Analizi

Emtia Analizi-Ons Altın & Gümüş Analizi

162
Paylaş

İntegral Menkul Değerler Araştırma Departmanının hazırladığı Ons Altın & Gümüş Analizi aşağıda yer almaktadır:

Ons altın haftanın ikinci işlem gününde bir miktar daha güç kazanarak seyrini 1331$ üzerine taşıdığını izliyoruz. Gün içerisinde veri gündemi sakin olmasına karşın dolar global piyasalarda geçtiğimiz haftaki kazançlarını geri vermişe benziyor. Bu duruma en önemli etki ise Kuzey Kore ve Güney Kore cephesinden öğle saatlerinden sonra gelen açıklamaların etkili olduğunu söyleyebiliriz. Kuzey Kore ve Güney Kore Nisan ayında bir zirve yapacaklarını duyurdu. Ayrıca Kuzey Kore, güvenlik garantisinin sağlanması koşulu ile nükleer programlardan vazgeçebileceklerini bildirdi. Güney Kore Ulusal Güvenlik Bürosu Başkanı ise Kuzey Kore ve ABD görüşmelerinin başlaması için mevcut durumun yeterli olduğunu dile getirdi. Gelen bu açıklamaların etkisi ile dolarda sert kayıplar izlenirken ons altında yukarı yönlü tepkilerin oluştuğunu gördük. Aslında gelen açıklamalar piyasalarda risk algısını tetikleyecek nitelikte olmamasına karşın, bir süredir sessiz kalan Kuzey Kore cephesinin ABD’ye yönelik açıklamalarının tedirginlik algısını kısmen de olsa yeniden gündeme getirdiğini söyleyebiliriz. Ama bu durum güvenli limanların güçlü bir şekilde çalıştığına işaret eden bir durumda değil. Çünkü ons altın ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde pozitif bir görünüm izlenmesine karşın diğer bir güvenli liman enstrümanı olan Japon yeninde aksi bir görüntü var. Dolayısıyla gelişmelerin süreci enstrümanların seyri açısından önemli olacak. Bu nedenle gündemimize ABD verilerinin yanı sıra bu gelişmelerinde takip edilmesi gerektiğini belirtelim.
Teknik Analiz: Ons altının haftalık periyottaki resminde bir bozulma yok. 1321$ destek seviyesinden kuvvet alarak başlattığı yukarı yönlü hareketinde 1334$ direnci altında kaldığı görülüyor. Bu seviyenin üzerine güçlü bir şekilde ons altın yerleşmediği müddetçe yukarı yönlü hamlelerin zayıf kalabileceğini belirtelim. Bu nedenle direnç seviyeleri net bir şekilde aşılmadığı müddetçe pozitif yönde bir strateji için erken olabilir. Aşağıda ise 1327$ seviyesi bir ara deestek konumunda. Bu seviyenin altına uzamaların devam etmesi kıymetli metalin 1321$ desteğinin test edilmesini sağlayabilir.
Altın
Dirençler: 1334 / 1342 / 1350
Destekler: 1327 / 1321 / 1312
Gümüş
Direnç: 18.00 / 18.50 / 20.10
Destek: 15.60 / 14. 90 / 14.40

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.