Ana Sayfa PİYASALAR Cohn İstifası ve High Yield Alarmı

Cohn İstifası ve High Yield Alarmı

240
Paylaş

ABD Başkanı Trump’ın baş danışmanı Cohn’un istifası piyasalarda risk algısının bozulmasına yol açıyor. Başkan Trump’ın alüminyum-çelik sektörlerinde dış ticaret vergisi uygulanmasına dair çabalarına karşı çıkan Mnuchin (Hazine Bakanı), Tillerson (Dış İşleri Bakanı), Mattis (Savunma Bakanı) ile aynı grupta yer alan Cohn’un istifası piyasalarda Trump’ın galip geldiğine dair izlenimi kuvvetlendirdi. Güvenli liman olarak adlandırılan, ABD hazine tahvili (10 y %2,85), Japon Yeni (USDJPY 105,65), Ons altına (1333 dolar) olan talep kuvvetlendi. Dış ticaret vergileri – enflasyon – güçsüz dolar teması nedeniyle Dolar Euro karşısında değer kayıplarını sürdürdü (1,2419).
Cohn istifası nedeniyle açılışta ABD hisse senedi vadelileri (DJI future -%1,36) negatif bölgede seyrediyor. Japon Nikkei endeksi (-%0,54) ve Hang Seng (-%0,46) satış baskısı ile açılmış durumda.
Önümüzdeki günlerde piyasaların yönünü Merkez Bankaları toplantılarından daha çok ticaret savaşlarına ilişkin haberler belirleyebilir. Burada stres yaratan faktörler:
– ABD Hükümeti’nin önümüzdeki günlerde Çin’den yapılan ithalata dair açıklayabileceği vergi paketi
– Singapur Merkezli Broadcom şirketinin, ABD telekomünikasyon şirketi Qualcomm’u 142 milyar dolara satın alma girişiminin ABD regülatörü tarafından uygun bulunmaması (Çin’in 5G teknolojisinde ABD’ye üstünlük sağlayabileceği düşünülüyor)
– NAFTA anlaşmasını ABD’nin tek taraflı iptal edebileceği (CAD ve MXN negatif)
Piyasa görünümü
1 Yıl FX Swap – Türkiye %13,4, Güney Afrika %7,3, Rusya %5,8
5 Yıl CDS (baz puan) – Türkiye 170, G.Afrika 143, Rusya 105
ABD Tahvil faizi oynaklık (MOVE) endeksi son 63,5, ortalama 52,2.
Gelişen ülkelere fon akışının öncü göstergesi olan ABD yüksek getirili tahvil faizi ile ABD Hazine tahvili faizi arasındaki fark 200 günlük ortalamasının üzerine kalmaya devam ediyor (%3,4). Bu rakamda artışın sürmesi gelişen ülke hisse senedi endeksleri için olumsuz olabilir.
S&P500’de 2760, BIST100’de 118000 kritik seviyeler. Orta vadeli olarak olumlu görüşümüz devam etse de kısa vadeli olarak, yeni pozisyonlar için bu seviyeler üzerinde kapanış takip edilebilir.
Bugün…
14:00’da TCMB para politikası kararı yayımlanıyor. Ocak ayında enflasyon koşullarında belirgin bir iyileşme görülene kadar sıkı duruşunu koruyacağını belirten TCMB’nin bu toplantısında gösterge faiz oranlarını sabit tutmasını bekliyoruz.
Türkiye tarafında Şubat ayı nakit dengesi yayımlanıyor. Ocak ayında 1.5 milyar TL açık veren dengenin, Şubat ayında da vergi gelirlerinin Ocak ayına göre azalmasıyla açık vermesi bekleniyor. Piyasa etkisi nötr

AK Yatırım
www.akyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesii çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.