Ana Sayfa PİYASALAR Navarro, Çin Verileri ve ECB Kararlarının Piyasa Etkileri

Navarro, Çin Verileri ve ECB Kararlarının Piyasa Etkileri

182
Paylaş

Uluslararası piyasalarda son gelişmelere bakıldığında;

Moody’s Türkiye’nin Ba1 olan yabancı para ve yerli para kredi notlarını Ba2’ye indirdi. Görünüm ise durağan. Halihazırda yatırım derecesinin altında olan kredi notunda indirim piyasalar üzerinde bir etki yapmadı. Son durumda S&P ve Moody’s Türkiye’nin notunu yatırım derecesinin iki basamak, Fitch ise bir basamak altında tutuyor.

Çin dış ticaret dengesi Şubat ayında 33.7 milyar dolar fazla verdi. Beklenti 5,7 milyar dolar açık, Ocak ayı verisi ise 20 milyar dolar fazlaya işaret ediyordu. İhracat yuan bazlı %36, dolar bazlı %44 artış gösterirken, ithalat yuan bazlı değişmezken dolar bazlı %6 artış gösterdi. Şubat ayında ihracattaki bu zıplama, Çin yeni yılı nedeniyle verilerde görülen baz etkisinden kaynaklanıyor. 2015 yılından bu yana her sene Ocak-Mart aylarında dış ticaret verilerinde düzensiz seyir gözlemleniyor.

ABD tarafında ise dış ticaret konusunda Cohn’un istifasından etkilenen Trump’un geri adım attığını görüyoruz. Trump’ın ticaret danışmanı Navarro’nun açıklamalarında göre bir ay içerisinde yürürlüğe girmesi beklenen gümrük vergilerinden Kanada ve Meksika’nın ilk etapta muaf tutulabileceği belirtiliyor. Ancak geçici olacak bu süreç içerisinde çelik ve alüminyum konusunun NAFTA anlaşmasında pazarlık unsuru olarak kullanılacağını anlıyoruz. Buna ilaveten AB ülkelerinin bir kısmı da- karşılıklı anlaşmaya varılır ise gümrük vergilerinden muaf tutulacak.

Trump’ın söylemlerini yumuşatması sonrasında ABD hisse senetleri açılışta yatay seyrediyor. S&P500 kritik seviyemiz olan 2760’ın altında işlem görmeye devam ediyor. Benzer şekilde BIST100’de 118 bin üzerinde kapanış gerekiyor. Ancak her iki endekste de orta vadeli yön yukarı kalmaya devam ediyor.

” 1 Yıl FX Swap – Türkiye %13,5, Güney Afrika %7,3, Rusya %5,8
” 5 Yıl CDS (baz puan) – Türkiye 170, G.Afrika 143, Rusya 108.
” Yılbaşından bu yana Türkiye CDS’leri 15 baz puan artarken, G.Afrika -14, Rusya -10 baz puan geriledi.
” ABD Tahvil faizi oynaklık (MOVE) endeksi son 63,5, ortalama 52,3.
” Yılbaşından bu yana hisse senetleri performansı (dolar bazlı): MSCI Turkey %1,2, MSCI G.Afrika %4,3, MSCI Rusya %11,78, MSCI EM %2,7.

Bugün… 15:45’te ECB kararı, 16:30’da ECB Başkanı Draghi’nin konuşması takip edilecek. Kararın Euro/Dolar paritesi için nötr etki yapmasını bekliyoruz. Son enflasyon verilerinin yatay seyrettiği Avrupa bölgesinde yaz aylarında yapılacak toplantılara kadar “varlık alımı” programının gerektiği takdirde “uzatılacağı” yönündeki açıklamanın yinelenmesini bekliyoruz. Son verilere göre yıllık olarak %1,2’de seyreden TÜFE ve %1 civarındaki çekirdek TÜFE, ECB’nin harekete geçmesi için yeterli olmayabilir. ECB, önümüzdeki aylarda enflasyon rakamlarının seyrine göre, Haziran ayı veya sonrasında parasal genişleme programının akıbetine dair açıklama yapabilir.

AK Yatırım
www.akyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.