Ana Sayfa PİYASALAR ECB Toplantısı Öncesi Beklentiler

ECB Toplantısı Öncesi Beklentiler

163
Paylaş
?????????????????????????????????????????????????????????

Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz oranı kararı bugün Türkiye saatiyle 15:45’te açıklanacak. Toplantı sonrasında ise saat 16:30’da ECB Başkanı Mario Draghi’nin basın toplantısı gerçekleşecek.
ECB’nin 25 Ocak’ta gerçekleştirdiği son toplantısında, Başkan Mario Draghi oldukça dengeli ifadeler kullanmış ancak kurdaki yükseliş konusunda herhangi bir rahatsızlık dile getirmemiş olması piyasalar tarafından şahin algılanmıştı. Toplantının ardından sert bir şekilde değer kazanan euro ise, dolar endeksinde de sert satış baskılarını beraberinde getirmişti.
25 Ocak’taki toplantıdan bu yana yükseliş hareketini sürdüren ve hali hazırda oldukça güçlü seviyelerde seyretmekte olan euro ile birlikte, ECB’nin bugünkü toplantısında nasıl bir tutum içerisinde olacağı merak konusu. Birçok önemli para birimi karşısında son üç aydır ralli hareketi içerisinde olan euro nedeniyle, bugünkü toplantıda ECB Başkanı Mario Draghi’nin parasal genişlemenin yakın zamanda biteceğine yönelik sözlü yönlendirmesini bir miktar yumuşatabileceği belirtiliyor.
” Draghi’nin, ABD’de artan enflasyonist beklentiler ve tahvil faizlerinde görülen yükselişin borçlanma maliyetleri üzerinde yarattığı yükseliş etkisine vurgu yapması ve gerekli olması durumunda parasal genişlemenin uzatılabileceği söylemini tekrarlaması da bu noktada beklenebilir.
Draghi’nin beklentiler çerçevesinde görece güvercin açıklamalarda bulunması ya da parasal genişlemeye ilişkin söylemini yumuşatması durumunda:
” EURUSD paritesinde 1,24 – 1,25 aralığından yeniden 1,23 seviyesi ve altına doğru bir geri çekilme hareketi görülebilir.
” Euroda söz konusu geri çekilmenin yaşanması durumunda dolar endeksi yukarı yönlü baskılanacağından dolayı, dolar endeksinin yeniden 90seviyesi üzerini hedef alması ve USDTRY paritesinin 3,83 – 3,85 bandına ulaşması beklenebilir.
Ancak Draghi’nin piyasa beklentilerinin aksine parasal genişlemeye yönelik görece şahin bir tutum sergilemesi ve AB ekonomisindeki güçlenmeye vurgu yapması durumunda ise:
” EURUSD pariitesinin yeniden 1,25 seviyesi üzerini hedef alması ve bununla birlikte kurun yeniden 3,75 seviyesine doğru geri çekilmesi beklenebilir.
Parite beklentilerimizi paylaşacak olursak:
” EURUSD paritesinin 1,24 – 1,25 bandını yukarı yönlü kırmakta zorluk çekeceğini ve bu seviyelerden yönünü yeniden aşağı çevirebileceğini düşünüyoruz. Paritenin kısa vadede 1,22-25 seviyeleri arasında hareket etmesini bekliyoruz.
” Ancak, yılın özellikle ikinci yarısında Avrupa Merkez Bankasının 2018 yılı içerisinde parasal genişlemenin bitirilebileceğine ilişkin daha somut söylemler paylaşması durumunda , paritenin 1,24-25 bandını yukarı yönlü kırmasını ve 1,30 seviyesini hedef haline getirmesini olası görüyoruz.

Tacirler Yatırım Menkul Değerler A.S
http://www.tacirler.com.tr/

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlarr, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.