Ana Sayfa BORSA Borsa İstanbul Gün İçi Yorumu

Borsa İstanbul Gün İçi Yorumu

163
Paylaş

Güne hafif pozitif başlayan BIST-100 endeksi dar bantta sıkışmaya devam ederek günün ilk yarısını %0,18 yükselişle 117.051’den kapattı. Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu “Ba1″den yatırım yapılabilir seviyenin iki kademe altı olan “Ba2″ye düşürürken, not görünümünü “negatif”ten
“durağan”a çevirdi. Not indirimine rağmen BIST güne yurtdışı piyasalardaki eğilime paralel hafif pozitif başladı. TL’de sınırlı değer kaybı yaşanırken, gelişmekte olan ülke kurları içinde TL’nin
yüksek etkileşim içinde olduğu Güney Afrika Rand’ında (ZAR) yaşanan değer kayıplarının TL’ye negatif etkisi not indiriminden daha fazla oldu. Zaten yatırım yapılabilir kategori altında olmamız nedeniyle not indiriminin kısa vadede BIST’e etkisinin sınırlı kalması beklenmektedir. Trump’ın korumacı politikalara başvurması ile başlayan ve ekonomi danışmanın istifasıyla artan endişe devam ediyor. Korumacı politikaları ilişkin alınacak kararların ticaret savaşlarına yol açma olasılığı global risk alma iştahını düşük tutmaya devam ediyor. Korku endeksi VIX dün tekrar 20 seviyesi üzerine çıkarken, bugün 17,5 seviyelerinde seyrediyor. VIX 15 altına gelmedikçe ABD borsalarına yönelik volatilite ve satış riski devam edecektir. İkinci yarıda Avrupa merkez banaksı faiz kararı takip edilecek. AMB faizleri ve varlık alımlarını değiştirmesi beklenmezken, toplantı sonrası Draghi’nin yapacağı açıklamalar önemli olacak. BIST’in ikinci yarıda tepki yükselişi eğilimini düşük momentumla da olsa devam ettirmesi beklenmektedir.

Endeksin yükselişini kuvvetlendirerek devam ettirmesi için sırasıyla 117.700 ve 118.600 seviyelerini yükselen hacimle yukarı kırması ve 118.600 üzerinde yüksek hacimli kapanış yapması gerekiyor.
Endeks 118.600 altında kaldıkça tepki yükselişleri oluşsa da ilk etapta 114.700-115.100 aralığına kadar ilerleyen günlerde düşüş gerileme riskine sahip olacaktır. MACD gibi orta vadeli göstergelerin günlük periyotta Sat konuna geçmesi ve momentumdaki zayıflama kısa vadede tepki yükselişleri oluşsa da satış basskısının ilerleyen dönemde devam edebileceğine işaret etmektedir.
Ancak kısa periyotta (3 saatlik) göstergelerde oluşan pozitif uyumsuzluk ve güçlenme endekste kısa vadeli tepki yükselişi oluşabileceğine işaret etmektedir. Bu nedenle kısa vadede 118.500-118.600 aralığına doğru bir tepki yükselişi oluşması beklenmektedir.

Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.sekeryatirim.com

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarakk yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.