Ana Sayfa PETROL Emtia Analizi-Ham Petrol & Brent Petrol Analizi

Emtia Analizi-Ham Petrol & Brent Petrol Analizi

136
Paylaş

İntegral Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümünün hazırladığı Ham Petrol & Brent Petrol Analizi aşağıda yer almaktadır:

Petrol fiyatları yükselen dar bant içerisinde hareket ediyor. Dün ham petrol stok verileri ile ABD üretim rakamları petrol piyasasında sınırlı aşağı yönlü bir eğilim izlememizi destekledi. Diğer yandan bugün petrol fiyatlarında önemli bir değişim yaratabilecek bir hikaye bulunmuyor. Yarın ise Baker Hughes tarafından ABD’de aktif olarak açılacak olan petrol sondaj kule sayıları takip edilecek. Normal şartlarda petrol kule sayıları petrol fiyatları üzerinde önem bir etki yaratmamakta. Buna karşın ABD petrol üretim verilerine ilişkin ip ucu olması yönünden takip edilmesinde fayda olabilir. Bunun yanı sıra bugün son açıklanan gümrük verilerine göre, Çin’in ham petrol ithalatı Şubat ayında, geçen yılın aynı ayına göre % 1.5 artarak 32.26 milyon ton oldu. Petrol fiyatında arz yönlü endişelerin petrol fiyatında dalgalanma yaratmaya devam ettiğini izliyoruz.
Teknik Analiz: Amerikan tipi ham petrol (WTI) yükselen kanalın alt bandından geçen 60.70$ destek seviyesi yakınlarından yukarı yönlü tepki vermesi açısından takip etmeye devam ediyoruz. Bu açıdan kanalın aşağı yönde kırılması halinde 59$ – 58.30$ destek bölgesine doğru geri çekilme gözlenebilir. Şimdilik petrol fiyatları yukarı yönlü hareketinde güçlü kalmakta zorlanıyor. Bu nedenle paritedeki yükseklerin azalmaya başladığını izliyoruz. WTI’da momentum gittikçe zayıflıyor. Destek alanlarından güçlü bir tepki gelmediği sürece aşağı yönlü denemeler daha ağır basabilir.
WTI
Dirençler: 61.90 / 62.90 / 64.20
Destekler: 60.70 / 59.00 /58.30

Brent
Dirençler: 64.40 / 66.00 / 67.30
Destekler: 61.85 / 61.00

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.