Ana Sayfa PİYASALAR Global Hisse Senedi Rallisi, Nerede Kalmıştık ?

Global Hisse Senedi Rallisi, Nerede Kalmıştık ?

154
Paylaş

Global hisse senedi piyasalarının “olumlu” kapanış yaptığı bir haftayı geride bıraktık. ABD tahvil faizlerinde görülen hızlı yükselişin yerini sakin bir görünüme bıraktığı, MOVE endeksinin gerileme gösterdiği (60’ın altındayız) son günlerde S&P500’de kritik 2780 üzerinde kapanış yapıldı. ABD vergi reformunun etkilerinin bu hafta Çarşamba günü yayımlanacak perakende satışlar verisinde görülebileceği gibi tüketime yansıyacağı dönemdeyiz. Bu durum BIST100 için de olumlu bir etki yapabilir (118 bin üstü hızlanır). Ancak ithalat vergilerinin gündeme geldiği bir ortamda ihracatçı Almanya ve Japonya borsalarında aynı performans beklenmemeli. Döviz tarafında ise 21 Mart tarihli Fed toplantısında şahinleşebilecek Fed üyelerinden korkan piyasanın o tarihe kadar “güçlü dolar” temasına oynayabileceğini öngörüyoruz. Salı günü ABD CPI enflasyonu, Çarşamba günü perakende satışlar ve Çin verileri, Cuma günü ise Euro bölgesi enflasyonu gündemde yer alacak.
Bugün… 10:00’da Türkiye Ocak ayı cari işlemler dengesi yayımlanıyor. Beklentimiz -6,98 milyar dolar açık (piyasa beklentisi -6,9 milyar dolar). Yıllık olarak 46 milyar dolar açığın 50,5 milyar dolar civarına ulaşmasını bekliyoruz. Burada altın ve enerji ithalatındaki artış belirleyici oluyor.
Salı – ABD Şubat ayı (CPI) enflasyonu yayımlanıyor. Fed PCE enflasyonundaki gelişmeleri takip etse de CPI’daki hareket piyasa etkisi yaratabilir. Piyasa beklentisi aylık %0,2, yıllık %1,8 seviyesinde yer alıyor. Beklentimiz enflasyon rakamının piyasa beklentilerine dahil oluşması yönünde (Dolar,hisse senetleri nötr). Burada;
– Ocak ayında %1,7 artan giyim fiyatlarının Şubat ayında trendine (%0,3) dönüş yapmasıç
– Sağlık sektöründe yapılan fiyat artışları nedeniyle Ocak ayında %0,6 artış gösteren ilaç fiyatlarının Şubat ayında aynı hızda artmaması
– Tarihsel olarak ABD enflasyonunun Ocak ayında yukarı yönde gösterdiği sapma eğiliminin Şubat ayında görülmemesi etkili olabilir.
Çarşamba – ABD perakende satışlar pozitif sürpriz yapmaya başlayabilir… ABD Şubat ayı perakende satışlar verisi yayımlanıyor. Çekirdek satışlarda (benzin ve otomobil hariç aylık %0,3 artış bekleniyor. Şubat ayından itibaren çalışan bordolarında etkisi görülmeye başlanan ABD vergi reformunun tüketime etkisi başlamış olabilir. Bu aydan itibaren yüksek gelebilecek perakende satış verileri S&P500 pozitif olabilir.
Çarşamba günü yayımlanacak diğer önemli veriler Çin tarafında olacak. Sanayi üretimi, sabit yatırımlar ve bir çok veri açıklanacak. Son dönemde gerileyen imalat sektörü PMI verileri dikkat çekmeye devam ederken, Şubat ayının ortasına kadar süren Çin yeni yılı nedeniyle makro verilerin güvenilirliği azalıyor. Bu nedenle Nisan ayından itibaren yayımlanacak veriler piyasalar üzerinde belirgin etki yapabilir.
Cuma… Euro bölgesi Şubat ayı enflasyon rakamı yayımlanıyor. Çekirdek fiyatlarda %1 artış bekleniyor Veri Euro/Dolar paritesi tarafında yakından takip edilecek.

AK Yatırım
www.akyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.