Ana Sayfa BORSA Borsa İstanbul Gün İçi Yorumu

Borsa İstanbul Gün İçi Yorumu

196
Paylaş

Güne alçılı BIST-100 endeksi banka hisseleri öncülüğünde bu eğilimi güçlendirerek günün ilk yarısını %1,38 yükselişle 118.529’dan kapattı. ABD istihdam verisinin beklentilerin çok üzerinde gelerek güçlü büyümeye işaret etmesine karşın, enflasyon için öncü gösterge niteliğinde olan saatlik ücretler verisinin beklenti altında gelerek Fed’in kademeli faiz artırımına devam edeceğine işaret etmesi piyasalar tarafından güçlü pozitif etkiyle karşılandı. ABD borsaları verilerin pozitif etkisiyle yükselişini güçlendirirken, VIX endeksi 15 seviyesi altını test etti. VIX endeksinin 15 seviyesi altına gelmesi durumunda ABD borsalarındaki volatilitenin iyice azalması ve yükselişin güçlenerek devamı beklenir. BIST ise yeni haftaya yurtdışı borsalardaki güçlü pozitif havaya paralel güne alıcılı başlarken, artan global risk alma iştahıyla birlikte tepki yükselişini banka hisseleri öncülüğünde güçlendirerek devam ettirdi. Geçen haftaki Moody’s not indiriminden yurtiçi piyasalar negatif etkilenmezken, CDS’lerin sınırlı da olsa gerilemesi not indiriminin kısa vadeli negatif etkisinin olmadığına işaret ediyor. Güçlü ABD verilerine rağmen, ABD’de enflasyonun düşük seyretmeye devam etmesi Fed’in 2018 yılında daha önceki tahminleri doğrultusunda kademeli olarak üç faiz artırımı yapabileceğine işaret ediyor. Bu nedenle en azından kısa vadede Fed faiz kararına kadar global risk alma iştahını güçlü kalmaya ve Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere yönelik pozitif fiyatlamanın korunması beklenmektedir. Endeks ikinci yarıda sınırlı kar satışlarıyla karşılaşsa da yükseliş eğilimini koruması beklenmektedir.

İlk yarıda 118.500 üzerini test eden endeks, günü bu seviye üzerinde önceki günlere göre yükselen hacimle kapatabilirse yükselişini kısa vadede ilk hedef bir önceki zirve seviyeleri olan 121.500 olmak üzere devam ettirmesi beklenmektedir. Orta vadede ise endeks 116.800 üzerinde tutundukça daha önce yukarı kırdığı üçgen formasyonun minimum yükseliş hedefi olan 124.000’lere doğru yükselişini devaam etme potansiyeline sahip olacaktır. Kısa vadeli göstergelerin Al konumunda olması ve kısa periyotta (3 saatlik) momentum ile MACD gibi göstergelerdeki pozitif eğilim şuan ki yükselişi destekliyor. Endeksin 118.500 üzerinde kapanış yapmayı başaramaması durumunda 116.800’lere doğru ilerleyen günlerde geri çekilme risk ortaya çıkacaktır.

Endeksin 116.800’ü altında 113.800-114.000 aralığına düşüşün hızlanması bekleneceğinden kısa vadeli pozisyonlar için bu seviye zarar-kes seviyesi olarak takip edilmelidir.

Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.sekeryatirim.com

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve taavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.