Ana Sayfa DÖVİZ USD/TRY & EUR/TRY Analizi

USD/TRY & EUR/TRY Analizi

196
Paylaş

İntegral Menkul Değerler Araştırma Departmanının hazırladığı USD/TRY & EUR/TRY Analizi aşağıda yer almaktadır:

Sabah saatlerinden bu yana, Dolar endeksinin 90.00 sınırında ısrarcı tutumu ve yukarı yönde tepki verme isteği, gelişmekte olan ülke piyasalarını baskılıyor. Dolayısıyla, bugün gelişmekte olan ülke para birimlerinde TL, Rus Rublesi, Polonya Zlotisi ve Güney Afrika Randı’nın kaybı diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine göre daha fazla. Bu durumda, USD/TL ve EUR/TL kurlarının yukarı yönde tepki vermesine neden oluyor. Piyasalara baktığımızda, önemli bir gündemin bulunmaması, günün geri kalanında veri bazlı hareketlerin oluşmamasını destekleyecektir. Veri takvimi sakin olsa bile Dolar endeksini seyretmekte fayda var eğer yükselişini daha da kuvvetlendirirse, bu durumda TL’nin bugün için Euro ve Dolar karşısındaki görünümü daha da negatifleşebilir.
USD/TRY
Teknik Analiz: USD/TL kuru, 100 günlük ortalamasının denk geldiği 3.8155 seviyesinin üzerine sıçramış durumda. Kur, bu seviyenin üzerinde kalırsa bu durumda 3.84 seviyesine doğru uzama hareketini bekleyebiliriz. Ancak, burada önemli olan yukarı yönlü hareketinde ne kadar güçlü olacağı, kur 3.8155 üzerindeki tepkisinde sınırlı kalırsa yeniden bu seviyenin altına doğru hareketler bekleyebiliriz. Dolayısıyla, günün geri kalanında 3.8155 üzerindeki tutumu yakından izlenmeli. Olası geri çekilmelerde ise 3.8080 bölgesi ara destek konumunda karşımıza çıkıyor. Bu destek noktasının altında kapanışlar oluşmadığı müddetçe kurun geri çekilme isteği zayıf kalabilir.
Destekler: 3.8155 / 3.8080 / 3.7860
Dirençler: 3.8440 / 3.8520 / 3.89
EUR/TRY
Teknik Analiz: EUR/TL kuru yatay bandını koruyor ve bu bandın içerisinde yukarı yönde tepki vermeye devam ediyor. Kurun yukarı yönlü hareketinde daha da agresif olabilmesi için bandın üst sınırı olan 4.7245 seviyesinin üzerindeki performansı olacaktır. Bu direnç noktasına doğru tepkisinde zayıf kalırsa bir süre daha yatay bandında seyrini korumak isteyebilir. Geri çekilmelerde 4.70 / 4.6860 bölgeleri destek noktaları olarak izlenebilir.
Destekler: 4.70 / 4..6860 (21 Günlük üssel) / 4.67
Dirençler: 4.7245 / 4.7355 / 4.7430

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.