Ana Sayfa BORSA Borsa İstanbul Gün İçi Yorumu

Borsa İstanbul Gün İçi Yorumu

194
Paylaş

Şeker Yatırım Menkul Değerler Araştırma Departmanının hazırladığı Borsa İstanbul Gün İçi Yorumu aşağıda yer almaktadır:

Güne sınırlı pozitif başlayan BIST-100 endeksi banka hisselerindeki satışlarla günün ilk yarısını %0,19 düşüşle 118.187’den kapattı. Yurtdışı borsalarda ABD verileri sonrası oluşan pozitif hava sınırlı da olsa devam ediyor. TL’de dün başlayan negatif ayrışma ve değer kaybı bugün de devam ediyor. Tahvil faizleri de yükselişine devam ederek TL’deki negatif fiyatlamaya eşlik ediyor.

Banka faizleriyle ilgili tartışma ve söylentiler kurdaki negatif ayrışma ve baskıda etkili olmuş görünüyor.

Döviz kuru ve faizlerdeki yükselişe rağmen BIST dünkü yükseliş sonrası bugün sınırlı negatif eğilimle sakin bir seyir izliyor. CDS’lerdeki fiyatlama da BIST’teki sakin seyri teyit eder nitelikte henüz TL varlıklar için ciddi bir risk fiyatlamasına işaret etmiyor. İkinci yarıda piyasaların gözü ABD’de açıklanacak TÜFE enflasyon verisinde olacak. Veri sonrası hem yurtiçi hem de yurtdışı piyasalarda volatilitenin yükselmesi beklenmektedir. Saatlik ücretlerin işaret ettiği gibi enflasyonun ve özellikle de çekirdek enflasyon verisinin beklenti altında gelmesi hem BIST hem de EM piyasalarında pozitif fiyatlamanın devamını getirecektir. Aksine beklenti üzeri enflasyon verisi Fed’in 2018’de 4 faiz artırımı yapabileceği beklentilerini tekrar güçlendireceği için başta TL varlıklar olmak gelişmekte olan ülke piyasalarında satışları tetikleyecektir. Endeksin ABD verisine kadar dar bantta sıkışık seyrini devam ettirmesi beklenmektedir. ABD verisi sonrası BIST dün açılışta 117.200-117.700 arasında oluşan fiyat boşluğunu kapatmayı deneyebilir.

Endeksin yükselişini güçlendirerek devam ettirmesi için 118.700’ü yükselen hacimle yukarı kırarak üzerinde kapanış yapması gerekiyor. Bu seviye üzerinde hedef bir önceki zirve seviyeleri olan 121.500 olmak üzere endeksin yükselişini hızlandırması beklenmektedir. Endeks 118.700 altında kaldıkça dün oluşturduğu 117.200-117.700 arasındaki fiyat boşluğunum kapatmayı deneyecektir.

Endeksin 116.800’ü aşağı kırması durumunda ise 114.500’lere doğru hızlı bir düşüş oluşması beklenir. MACD halen Sat konumunda olması bu riskin düşük olasılık olsa da devam ettiğine işaret ediyor. Ancak ortalamalardaki ve kısa vadeli göstergelerde oluşan pozitif eğilim geri çekilmeler olsa da endeksin yükseliş trendine devam edeceğine işaret etmektedir. Gün içinde 117.200 ve altına olası gerilemeler kısa vadeli alım fırsatı olarak takip edilebilir. Kısa vadeli pozisyonlar içinse 116.800 zarar-kes seviyesi olarak izlenmelidir.

Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.sekeryatirim.com

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.