Ana Sayfa ŞİRKET HABERLERİ Migros Mali Analiz Raporu

Migros Mali Analiz Raporu

188
Paylaş

Migros 4Ç17’de piyasa beklentisinin (177mn TL net zarar) ve bizim beklentimizin (67mn TL net zarar) gerisinde bir performans göstererek 206mn TL net zarar açıkladı. 1 Mart 2017’de Kipa konsolidasyonunu gerçekleştiren şirket, satışlardaki güçlü büyümesini4Ç17’de de sürdürürerek  yıllık bazda 39% büyüme elde etti. 2017 yılının tamamında ise Migros’ta 21% büyüme ve 1.9mn TL’lik Kipa konsolide etkisiyle 15.3mr TL’ye (39% yıllık bazda artış) ulaşıldı. (2016: 11.1mr TL) Brüt kârlılıkta 26.8%’a (4Ç16: 26.1%) ulaşan Şirket’in operasyonel giderlerinde yıllık bazda süren bozulma ise inorganik büyümenin getirdiği, orta-uzun vadede düzeltilmesi planlanan verimsizliklerden kaynaklanıyor. Buna karşın, piyasa beklentilerinden daha iyi bir faaliyet giderleri yönetimi (mevsimsellik etkisi de var) gerçekleştiren şirketin FAVÖK marjı (5.4%) piyasa beklentilerinin (5.2%) üstünde geldi.

Satışlardaki güçlü büyüme, marjlardaki baskının (ilk 2 çeyrekte) Migros operasyonlarından ziyade Kipa satın alımının etkisiyle olması ve beklenenden çok daha hızlı iyileşme göstermesi sebebiyle; sonuçları şirket için olumlu bulmaya devam ediyor, döviz kredilerinin hem bilanço ağırlığından dolayı hem de gelir tablosuna olumsuz etkisinden dolayı hisse performansında baskıya sebep olduğunu düşünüyoruz.

2018 Beklentileri: Türkiye genelinde toplamda 162 (Eski: 168) mağaza ile yaklaşık 310bin m2’de operasyonlarına devam eden Kipa’nın satın alınmasıyla pazardaki pozisyonunu sağlamlaştıran şirket, Migros tarafında ise 120-150 aralığında yeni mağaza açılışı hedeflemektedir. Kipa operasyonlarını iyileştirme ve mağazalarda alan optimizasyonları gerçekleştiren şirket 2018 yılında odağını yeni mağaza açmaktan ziyade,

var olan Kipa mağazalarını optimize etmeye kaydırmış durumda. Şirket net satışlarda 15-18% arasında büyüme ve 5.5-6.0% bandında bir FAVÖK marjı ile 2018 yılını tamamlayacağını tahmin ediyor. Zayıf performans gösteren Kipa operasyonlarının Migros rakamlarına yapacağı baskıdan ötürü FAVÖK marjında geçtiğimiiz senelere göre öngörülen düşüşü orta vadede olumsuz yorumlamıyoruz, aksine piyasa beklentilerinden çok daha hızlı mesafe kat eden, Migros tarafında ise Mjet ve özel markalı ürün odağıyla büyüyen şirket beğenimizi kazanmaya devam ediyor.

Migros için hedef fiyatımızı 35.90 TL olarak ve tavsiyemizi ise “AL”yönünde koruyoruz. Rapor tarihi itibariyle 2018T 6.9x FD/FAVÖK oranıyla işlem gören Migros’un yurtiçi ve yurtdışı benzer şirketleri 8.3x FD/FAVÖK rasyosu ile işlem görmektedir. 2017 yılındaki F/K oranı ise tek seferlik Kipa Konsolidasyonunun kâra ve dolayısıyla sermayeye yansıtılmasından dolayı gerçek operasyonu yansıtmamaktadır.

Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.sekeryatirim.com

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşterii arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.