Ana Sayfa ALTIN Emtia Analizi-Ons Altın & Gümüş Analizi

Emtia Analizi-Ons Altın & Gümüş Analizi

181
Paylaş

İntegral Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümünün hazırladığı Ons Altın & Gümüş Analizi aşağıda yer almaktadır:

Ons altın fiyatları ABD kanadından alınan TÜFE rakamlarının ardından kazançlarını genişletiyor. Şubat ayını yansıtan enflasyon rakamları piyasa tahminlerine paralel bir görünüm izledi. Aylık bazda %0.2 artış kaydeden enflasyon rakamının yanı sıra yine aynı dönemi yansıtan çekirdek enflasyon ise %0.2 oranında bir artış yaşadı. Gelen bu veriler beklentilere paralel olsa da bir önceki ayın altında bir görünüm izledi. Geçen aya göre enflasyonda yaşanan bu ivme kaybında enerji fiyatlarında yaşanan daralmanın etkili olduğu görülüyor. Yıllık bazda enerji fiyatlarından manşet enflasyona gelen katkı en yüksek olsa dahi şubat ayında bu ivmenin aylık bazda bir miktar düştüğü görülüyor. Yıllık bazda TÜFE %2.2, çekirdek TÜFE ise %1.8 ile beklentilere paralel bir görünüm izledi. Verinin ilk etkisi dolar aleyhine oluşsa da veriden kısa süre sonra yaşanan bazı gelişmeler doların kayıplarını derinleştirmesini sağladı. ABD Başkanı D.Trump, Dışişleri Bakanı R.Tillerson’u görevinden alarak yerine başka birini atadı. Gelen bu haber dolar üzerinde negatif baskı oluştururken, sebepsiz ve ani görevden alınmalar ABD siyasetinin temellerinde halen daha çatlaklıkların devam ettiğini gösteriyor. Bu nedenle günün geri kalanında önemli bir veri akışı yer almamasına karşın, olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var.
Teknik Analiz: Ons altın, yaşanan gelişmelerin etkisi ile 1327$ direncini test etmesine karşın henüz bu seviyeyi aşabilmiş değil. Şayet ons altın günün geri kalanında 1327$ direnci üzerine yerleşebilirse, bir sonraki etapta 1334$ direncini test etmek isteyebilir. Fakat direnç seviyelerinin üzerinde bir görünüm izlense de uzun vadeli kapanışlar görülmedikçe yukarı yönlü seyirlerde ivme kaybı yaşanabilir. Aşağıda ise en yakın destek noktası olarak 1321$ seviyesi hedeflenebilir.
Altın
Dirençler: 1327 / 1334 / 1342
Destekler: 1321 / 1313 / 1306
Gümüş
Direnç: 18.00 / 18.50 / 20.10
Destek: 15.60 / 14. 90 / 14.40

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.comm.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.