Ana Sayfa PİYASALAR Piyasalar ve ABD Perakende Satışlar Verisi

Piyasalar ve ABD Perakende Satışlar Verisi

197
Paylaş

ABD’de Dış İşleri Bakanı Tillerson’ın yerine Pompeo’nun getirilmesi sonrasında ABD’nin global ticaret politikalarında korumacılığı artırabileceği beklentisi ve ABD-İran ilişkileri, İran nükleer anlaşmasına dair soru işaretleri hisse senetlerinde satış baskısı yarattı. S&P500 -%0,64 kayıpla kapanırken, Dow Jones vadelileri açılışta hafif negatif bölgede seyrediyor. Asya borsaları açılışta satıcılı. Şubat ayı Çin verileri sanayi üretimi ve sabit yatırımlarda olumlu seyre işaret ediyor. Şubat ayı verilerinin Çin yeni yılını kapsaması nedeniyle Nisan ayından itibaren açıklanacak verileri takip etmek faydalı olabilir.

ABD ithalat vergilerinin artabileceği beklentisiyle dolar Euro karşısında zayıf seyrediyor. 21 Mart Fed korkusu (dolar pozitif) ile ABD ithalat vergileri (dolar negatif) arasında kalan paritede 1,2450 üzerinde kapanış yeniden yukarı yönde hareketi destekleyebilir. Ons altın “korumacılık” haberleri ve artan enflasyon beklentilerinden beslense de kuvvetli bir trend için 1340 dolar üzerinde kapanış gerekiyor. 118 bin üzerinde kapanışlarına devam eden BIST100’de dirençli-pozitif görünümün sürebileceğini düşünüyoruz. Bugün yayımlanacak perakende satışlar verisinin piyasa üzerinde önemli etki yapabileceğini düşünüyoruz.
Bugün… 15:30’da ABD perakende satışlar verisi yayımlanıyor. Çekirdek satışlarda (benzin ve otomobil hariç aylık %0,3 artış bekleniyor. Tahminimiz bu rakamın üzerinde bir sonuç (dolar ve hisse senetleri eş zamanlı pozitif) görülmesi yönünde. Şubat ayından itibaren çalışan bordolarında etkisi görülmeye başlanan ABD vergi reformunun tüketime etkisi başlamış olabilir. Bu aydan itibaren yüksek gelebilecek perakende satış verileri S&P500 pozitif olabilir.
Not: Ünlü bilim adamı Stephen Hawking vefat etti. Hawking’in hayatını anlatan “The Theory of Everyhing” filmini tekrar izlemenin zamanı gelmiş görünüyor.

AK Yatırım
www.akyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yyatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.