Ana Sayfa BORSA 4. Çeyrek Dönemi Değerlendirme

4. Çeyrek Dönemi Değerlendirme

169
Paylaş
Stock Market Analyze

Yılın son çeyreğinde bankalar kar artışında beklentileri karşılarken banka dışı şirketler güçlü kar artış beklentisinin gerisinde kaldı.
” 4Ç17 dönemine ilişkin olarak BIST şirketlerinin finansalları ardından gerçekleşmeleri değerlendirdik. Research Turkey Beklenti Anketi kapsamında dikkate aldığımız 8 banka ve 52 banka dışı şirketin finansal performanslarını göz önüne aldığımızda, yılın son çeyreğinde genel olarak bankaların net kar toplamı beklentilere paralel %29 artarken, banka dışı şirketlerin net kar toplamı %59 artarak faaliyet dışı nedenlerle güçlü artış beklentilerinin bir miktar gerisinde kalmış oldu.
” Beklenti anketinde yer alan 8 bankanın, net kar tarafında 4Ç17’de hem bizim hem de Research Turkey beklentilerine paralel (%3 pozitif sapma) sonuçlar açıkladığı görülmektedir. Ankette yer alan bankaların toplam net karı 4Ç16’ya göre %29 artarak 4Ç17’de 7,16 mlr TL’ye ulaşmıştır.
” Operasyonel karlılık açısından Research Turkey beklentisi bulunan 48 banka dışı şirkete baktığımızda, 4Ç17’de beklentiyle aynı doğrultuda toplam 15,9 mlr TL’lik FAVÖK elde edildiğini görüyoruz. Yıllık bazda ise 4Ç17’de söz konusu şirketlerin FAVÖK tarafında %36 artış kaydettiği görülmektedir.
” Research Turkey beklentisi bulunan 52 banka dışı şirketi (sigorta şirketleri dahil) net karlılık açısından değerlendirdiğimizde, bu şirketlerin beklentinin %6 altında toplam 7, 2 mlr TL seviyesinde net kar açıkladığını görüyoruz. 4Ç16 dönemi ile karşılaştırdığımızda ise söz konusu şirketlerin net kar toplamında 4Ç17’de toplam %59 yükseliş gerçekleşmiştir

Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş

****

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Buraada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.