Ana Sayfa PİYASALAR Global Siyasi Gündem ve Yaklaşan Fed Kararı

Global Siyasi Gündem ve Yaklaşan Fed Kararı

238
Paylaş

Global piyasalarda siyaset ana gündemi oluştururken son birkaç haftalık gelişmeleri kısaca özetlersek:

-ABD çelik ve alüminyum ithalatına vergi getirdi, ancak yoğun tepki üzerine Kanada ve Meksika’yı muaf tuttu,
-İngiltere’de eski bir Rus ajanının öldürülmesi sonrasında İngiltere-Rusya ilişkileri NATO boyutunda taşındı,
-NATO tarafında Rusya konusu ile ilgili olarak İngiltere’ye ABD ve Fransa tarafından destek verildi,
-ABD Hükümeti tarafından 5 Rus firması ve 19 kişi hakkında yaptırımlar getirildi,
-Trump’ın yeni ekonomi danışmanı Kudlow global ticaret ve Çin ile ilgili sert demeçler verdi,
-Dışişleri Bakanı Tillerson’ı görevden alan Trump’ın ekonomi danışmanı Cohn’un da istifasından sonra sırada Milli Güvenlik Danışmanı’nın olduğuna yönelik haberler basında yer aldı.

Risk-off (Riskten kaçış) süreci bizce başlamadı…. Bu gelişmeler ABD hisse senetleri başta olmak üzere global ölçekte satış baskısı yaratıyor. Bu ortamda ons altın değer kaybederken Japon Yeni değer kazanıyor. Bu nedenle global ticarette “korumacılık eğilimlerine dair tam bir riskten kaçış “risk-off” olduğunu söyleyemeyiz. Japon Yeni’nin dolar karşısında değer kazanmasını sağlayan ana neden BOJ’un sessiz bir şekilde 10 yıl vadeli tahvil alımını azaltması olarak görülebilir. Dolar/Yen paritesinden 110 civarlarından başlattığımız 102 tahminimizi koruyoruz. Mevcut durumda %2,8’de seyreden ABD 10 yıl tahvil faizlerinde yıl sonunda %3,25-%3,50 tahmin aralığımız baki kalıyor. Ons altında yukarı yön düşüncemiz sürüyor, ancak orta vadeli zarar-kes seviyemiz 1285 dolar.

Önümüzdeki hafta kritik Fed toplantısı yapılıyor… Piyasaların ana beklentisi ise siyasi gündemden çok önümüzdeki hafta Çarşamba günü açıklanacak Fed faiz kararı. Fed’in faiz oranını (üst bant) %1,5’ten %1,75’e yükseltmesini ve üye faiz artırım tahminlerinin (2018 yılı geri kalanı için) 2’den 3’e revize edilmesini bekliyoruz. Bu senaryo gerçekleşir ise dolar pozitif, hisse senetleri, Euro/Dolar, Sterlin/Dolar ve ons altın negatif bir seyir görebiliriz.

Bugün… ABD ve Türkiye sanayi üretimi, Euro bölgesi Şubat ayı enflasyon rakamı yayımlanıyor. 13:00’da yayımlanacak Şubat çekirdek enflasyonunun yıllık %1, aylık %0,2 artması bekleniyor. Bu rakamların üzerinde bir artış Euro pozitif etki yapabilir. Beklentimiz konsensüs dahilinde ve Euro nötr bir rakam.

AK Yatırım
www.akyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.