Ana Sayfa DÖVİZ USD/TRY & EUR/TRY Analizi

USD/TRY & EUR/TRY Analizi

283
Paylaş

Kur hafta başından bu yana, uzun bir süredir izlediği 3.73 – 3.8330 yatay bandını yukarı yönde bozarak pozitif eğilimi sürdürüyor. Bugünde kurun bir önceki günün üzerinde bir kapanış yapması halinde kur 5 gündür kesintisiz bir şekilde yükselmiş olacak. TL varlıklarda yaşanan bu negatif görünümün arkasında jeopolitik risklerin etkisi sürmeye devam ediyor. Devam eden operasyon sürecinin yanı sıra 19 Mart tarihinde Menbiç’e dair yapılması planlanan ABD & Türkiye görüşmesinin ertelenmiş olması iyimser bir havanın oluşmasına imkan tanımıyor. Fakat şunu da belirtelim ki piyasaların girmiş olduğu bu beklenti süreci Türkiye’nin risk priminde önemli bir bozulma yaratmıyor. Bu nedenle veri bazlı hareketlerden daha çok haber kaynaklı fiyat hareketlerini izlediğimiz bu hafta içerisinde olası gelişmelere karşı dikkatli olmaya devam edeceğiz. Bunun yanı sıra son birkaç günlük fiyat hareketi baz alındığında yurt içi piyasa kapanışı sonrasında TL üzerindeki volatilesinin arttığı ve kurda yukarı yönlü tepkilerin oluştuğu görüldü. Net bir nedene bağlamamakla birlikte bu tarz oluşabilecek bir fiyat hareketine karşı dikkatli olmakta fayda var.
Teknik Analiz: Kısa vadeli yükselen trendi üzerinde USDTRY kuru hareketini koruyor. Kurun yukarıda ilk aşması gereken direnç seviyesi 3.92 seviyesi ve bu seviyenin üzerinde güçlü seyirlerin oluşması halinde 3.9470 direncine doğru hamleler devam edebilir. Geri çekilmelerde ise 3.91 seviyesi ana destek konumunda yer alırken, kurda düşüş eğiliminin görülmesi adına 3.8955 destek noktasının önemli olduğunu belirtelim.
USDTRY
Destekler: 3.9025 / 3.8620 / 3.8550
Dirençler: 3.91 / 3.9285 / 3.9470
Teknik Analiz: Dolar/TL kurunda yaşanan yukarı yönlü hareketin devam ediyor olması, EURTRY paritesinde rekor denemelerin devam etmesini sağlıyor. Gün içerisinde 4.8315 ile rekorunu tazeleyen kur en düşük 4.7925 seviyesini gördü. Anlık olarak 4.8140 üzerinde işlem gören kurun bu seviye üzerinde kalması yukarı yönlü tepkilerin gelmesine imkan tanıyabilir. Düşüş eğiliminin başladı diyebilmek adına 4.80 altında kapanışlar görmeye ihtiyaç olabilir.
EUR/TRY
Destekler: 4.80 / 4.77 / 4.7440
Dirençler: 4.8250 / 4.8315

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.