Ana Sayfa ALTIN Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası Talep Toplama İşlemleri Başlıyor

Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası Talep Toplama İşlemleri Başlıyor

183
Paylaş

Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası talep toplama işlemleri ve ihracı 26 Mart tarihinden itibaren, belirlenen Ziraat Bankası Şubeleri aracılığıyla gerçekleştirilecek.

Müsteşarlığımızca, finansman araçlarının çeşitlendirilmesi, yatırımcı tabanının genişletilmesi ve yastık altında bulunan altınların ekonomiye kazandırılması amacıyla 26 Mart 2018 tarihinden itibaren, belirlenen Ziraat Bankası Şubeleri aracılığıyla, Türkiye genelinde etaplar halinde Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası talep toplama işlemleri ve ihracı gerçekleştirilecektir.
Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikasına ilişkin detaylı bilgilere (Yatırımcı Kılavuzu, Temel Özellikler, İstatistikler, Önceki İhraçlara İlişkin Bilgiler vb.) yeni hazırlanan http://altin.hazine.gov.tr internet sitesinden ulaşılabilir.
Bununla birlikte, Türkiye genelinde etap etap yapılacak talep toplama işlemlerinin gerçekleştirileceği illere ve şubelere ilişkin bilgilere http://altin.hazine.gov.tr ve http://ziraat.com.tr internet sayfalarından ulaşılabilir.
Senetler, ilgili etaba ilişkin talep toplama dönemini takip eden hafta Çarşamba günleri yatırımcıların hesaplarına aktarılacak olup yatırımcısına her 6 ayda bir altın fiyatına endeksli %1,20 (yıllık %2,40) getiri sağlayacaktır. Getiriler yatırımcıların hesaplarına TL cinsinden ödenecektir.
Bu kapsamda, ihraç edilecek Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikalarına ilişkin genel bilgiler aşağıda yer almaktadır:
° Vade: 728 Gün (2 yıl)
° Kupon/Kira Dönemi: 6 ay
° Kupon/Kira Oranı: %1,20
° Yıllık Getiri Oranı: %2,40

Yatırımcıların vade sonunda anaparalarını 1 kilogramlık külçe altın veya Darphane tarafından üretilen çeyreklik Cumhuriyet ziynet altını olarak talep etmeleri durumunda söz konusu taleplerini aşağıdaki tabloda belirtilen ve her bir etap için geçerli olan fiziki altın talep etme dönemlerinde Ziraat Bankası’na başvurarak iletmeleri gerekmektedir. Söz konusu tarihler arasında fiziki altın talep etmeyen yatırımcıların anaparaları vade sonunda, Banka hesaplarına gram altın olarak hesaben ödenecek olup bu tarihlerde fiziki altın talebindde bulunmayan yatırımcıların vade sonunda ayrıca fiziki altın talebinde bulunma hakları bulunmamaktadır.