Ana Sayfa DÖVİZ USD/TRY & EUR/TRY Analizi

USD/TRY & EUR/TRY Analizi

189
Paylaş

Küresel piyasalarda, Fed’in faiz kararı öncesinde tedirgin bekleyiş devam ediyor. Gelişmekte olan ülke para birimleri arasında karışık bir tablo var. Mart ayından bu yana, TL’nin Euro karşısında %4 ve ABD Doları karşısında %3.35 kaybı olduğu gözlemleniyor. Gelişmekte olan ülke piyasalarındaki ana resme baktığımız zaman, şubat ayındaki gibi kayıplar çok derin değil ancak Türkiye’deki jeopolitik risklerin TL varlıkları GOP’lar arasında en negatif ayrışan para birimi olarak karşımıza çıkarıyor. Türkiye’nin risk primini gösteren 5 yıllık CDS rakamı geçtiğimiz haftaki haber akışlarına fazla tepki vermemişti ve yatay bir tablo çizmişti. Ancak, son iki gündür yeni bir haber akışı olmasa bile CDS rakamında yukarı yönde tepkiler gözlemliyoruz. Sabah saatlerinde 186 puan olan CDS şu sıralarda 197 puana yükselmiş durumda. Bu durumunda, TL’yi rahatsız ettiğini söyleyebiliriz. Açıkçası, CDS rakamının yükselme eğilimine girmesi, piyasanın TL’ye olan yatırım cazibesinin önümüzdeki günlerde de zayıf kalabileceğinin göstergesi olarak yorumlanabilir. Dolayısıyla, TL’yi rahatlatacak haber akışlarını alana kadar TL varlıklar üzerindeki bu baskı devam edebilir ve bu durumda mart ayında GOP’lar içerisinde en fazla kaybedenin TL olmasına neden olacaktır. Bu tablo karşısında, kurlar cephesinde geri çekilmeler sınırlı kalabilir.
Dış piyasada ise Dolar endeksi yarınki Fed öncesi temkinli. Endeks, sabah saatlerinden bu yana 90.00 puanın üzerine doğru hamle yapmaya çalışıyor ancak çok güçlü olamadığını da söyleyebiliriz. Yarın akşam 21:00’a kadar olağanüstü bir durum olmadıkça Dolar endeksi üzerinde yeni bir hareket beklenmeyebilir. Bu durum en azından USD/TL ve EUR/TL kurlarında dış piyasa kaynaklı tepkilere neden olmayacaktır.
USD/TRY
Teknik Analiz: USD/TL kuru teknik açıdan 3.9450 seviyesinin üzerine yerleşemediği için aşağı yönde tepki vermeye çalışıyor. Ancak, bu hareketini kurun rahatladığının göstergesi olarak yorumlayamayız. Teknik olarak normal bir tepki olabilir ancak kur 3.91 seviyesinin altında kapanışlar gerçekleştiremediği müddetçe ateşinin sönmesi biraz daha zor gibi gözüküyor. Bu tablo karşısında, USD/TL kurunu 3.91 – 3.9450 aralığında izleyebiliriz. Ancak, kur 3.9450 seviyesinin üzerine yeniden hareketine başlar ve ısrarcı olursa bu durumda yukarı yönde agresif hareketi kaçınılmaz olabilir.
Destekler: 3.9285 / 3.91 / 3.9025
Dirençler: 3.9450 / 3.9575 / 3.9765
EUR/TRY
Teknik Analiz: EUR/TL kuru, bugünde 4.87 seviyesine yükselerek kendisine yeni bir rekor denemesi yaptı. Dolayısıyla, kur için burası yeni direnç noktamız olarak takip edilebilir. Şu sıralarda, teknik olarak aşağı yönde gevşeme hareketi yapmaya çalışıyor ancak teknik göstergelerin bu hareketini tam olarak destekleyebileceğini söyleyemeyiz. Dolayısıyla, EUR/TL kuru 4.7930 seviyesinin altında kapanışlar yapamadığı müddetçe yukarı yönde iştahını korumaya devam edebilir.
Destekler: 4.83 / 4.8070 / 4.7930
Dirençler: 4.8560 / 4.87

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.ŞŞ.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.