Ana Sayfa DÖVİZ USD/TRY & EUR/TRY Analizi

USD/TRY & EUR/TRY Analizi

238
Paylaş

Geçen hafta ABD, Çin ve Fed ile ilgili gelişmelerin ardından bozulan risk algıları küresel piyasalarda hissedildi. Borsalarda satışlar gelirken, gelişmekte olan ülke para birimlerinde de ABD dolarına karşı değer kayıpları oluştu. Haftaya hafif bir ılımlı hava ile başlamış olsak da genel risk algısının düşüşe geçtiğini söylemek için erken. Yine ABD piyasalarını ve ABD-Çin arasındaki ticaret savaşlarının gittiği yörüngeyi izlemeyi sürdüreceğiz. İçeride kur 3.9820 seviyesinde önceki zirveyi yeniden test etti ancak bu seviye üzerine halen tam olarak yerleşebilmiş değil. Geçen haftaki sert hareketin kurda daha yatay bir hafta görebiliriz. Teknik olarak ortalamalarından ve direnç çizgilerinden çok uzaklaşmış olması geri çekilme ihtimalini yüksek kılıyor. Geri çekilmede 3.9450 seviyesi destek olarak izlenebilir. Perşembe günü açıklanacak büyüme verilerinin beklentilerden yüksek gelmesi durumunda bu TL üzerinde ılımlı bir etki yaratabilir. Ayrıca ABD’de Perşembe günü açıklanacak kişisel tüketim fiyat endeksi (PCE enflasyonu) verilerinin zayıf gelmesi durumunda ise kurda dolar kaynaklı geri çekilmeler görebiliriz.
USD/TRY
Teknik Analiz: Teknik olarak USDTRY’de görünüm yukarıyı işaret ediyor. Sert yükselişin ardından teknik olarak denge arayışı devam edebilir. 3.9810 tarihi zirvesinin üzerinde kalıcı seyirler gösteremediğini izliyoruz. Bu seviyenin üzerine yükselmekte başarısız olması durumunda kurda 3.9450 seviyesine doğru geri çekilmeler görülebilir. 3.9810 direncinin geçilmesi durumunda ise yukarı hareket ivmelenebilir.
Destekler: 3.9450 / 3.91 / 3.8430
Dirençler: 3.9810 / 4.0313 / 4.1150
EUR/TRY
EURTRY paritesinde 4.90 kanal direncinin üzerinde seyir sürüyor. Bu seviyenin üzerinde seyrin devam etmesi durumunda 4.9730 direnci geçilebilir. EURTRY de 4.90 seviyesinin altındaki seyirlerde aşağı yönlü eğilim etkili olabilir.
Destekler: 4.90 / 4.8560 / 4.87
Dirençler: 4.95 / 4.9730 / 5,02

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkull.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.