Ana Sayfa DÖVİZ EUR/USD Analizi

EUR/USD Analizi

201
Paylaş

Her ne kadar küresel piyasalarda ABD Doları zayıf bir seyir çizse de EUR/USD paritesinde atakların sert olmadığını izliyoruz. Dolar endeksi şu sıralar 89.30 seviyesinde ve ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 2.84 seviyesinde dengeli bir tablo çiziyor. Bu seviyeler piyasalarda daha önce test edilmiş noktalar olması nedeniyle ve bu seviyeden yukarı yönlü tepkilerin gelebileceği düşüncesiyle paritedeki direnç alanlarında dikkatli olunmasında fayda var. Euro/Dolar 1.24 – 1.2440 direnç alanı üzerine yerleşmeyi başarması halinde önümüzde güçlü direnç noktası olan 1.2530 seviyesi bulunuyor. Bu bölgedeki direnç alanları oldukça güçlü olması paritenin yukarı yönde kopup gitmesini engelleyebilir. Buna karşın bugün paritenin 50 günlük ortalaması üzerinde, 1.2440 direnç seviyesine doğru bir eğilim olduğunu belirtelim. Günün devamında ABD’de Dallas Fed İmalat Aktivite Endeksinin açıklanması ve oy hakkı olan New York Fed Başkanı Dudley’nin açıklamaları takip edilecek. Parite üzerinde veri bazlı hareketler izlenmeyebilir.
Teknik Analiz: EUR/USD paritesi teknik olarak güçlenen bir görünüm sergilemeye devam ediyor. Parite şu sıralar 50 günlük ortalamasının üzerinde hareket ediyor. Bununla birlikte paritede 1.2440 direnç seviyesine doğru bir güçlenme var. Buna karşın paritede direnç alanlarında oluşan ivme kaybını dikkate almakta fayda var. Şayet paritedeki oluşan momentum 1.2440 üzerinde de devam etme çabalarını sürdürürse o halde ana direnç noktası olan 1.2530 seviyesi izlenebilir. Ancak genel olarak paritede zaman zaman 50 günlük ortalaması üzerinde güçlenen ve zaman zaman da bu orta noktanın altında zayıflayan bir tablo oluştuğunu unutmamakta fayda var. Bu nedenle direnç bölgelerinde oluşabilecek zayıflamalara karşı dikkatli olunabilir.
Dirençler: 1.2440 / 1.2530
Destekler: 1.2345 (50 günlük ort.) / 1.2260 / 1.2200

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yassal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.