Ana Sayfa BORSA Borsa İstanbul Gün İçi Yorumu

Borsa İstanbul Gün İçi Yorumu

187
Paylaş

Güne temettü ödemelerinin yaklaşık 340 puanlık negatif etkisi ve ABD borsalarındaki sert düşüşe rağmen hafif negatif başlayan BIST-100 endeksi kısmen dar bantta hareket ederek günün ilk yarısını %0,012’lik yükselişle 114.578’den yatay yakın kapattı. Dün ABD borsalarında beklenti altında gelen ISM verisinin tetiklediği satışlar ticaret savaşları ve teknoloji hisselerine ilişkin endişelerle güçlenerek devam ederken, BIST başta ABD borsaları olmak üzere yurtdışı borsalardaki sert satışlara rağmen bugün güçlü bir görünüm sergiliyor. Sabah açıklanan yurtiçi TÜFE enflasyon verisi aylık %0,99 ile beklentilere paralel gelirken, yıllık TÜFE %10,23 oldu. BIST güçlü bir görünüm sergileyerek pozitif ayrışma gösterirken, TL’de sınırlı da olsa negatif ayrışma ile değer kayıpları devam ediyor. CDS’lerde ise Mart’ın son iki haftasındaki yükseliş sonrası sınırlı da olsa geri çekilme eğilimi var. ABD borsalarındaki satışların durulması için şuan 23 seviyesi üzerinde olan VIX endeksinin ilk etapta 19 seviyesi altında geldiğini görmemiz gerekiyor. Endişe endeksi olarak da adlandırılan VIX endeksi 19 üzerinde kaldıkça ABD borsalarındaki volatilite ve satış baskısının devam etmesi beklenir. ABD borsalarındaki satışlar ve ticaret savaşı endişeleri daha çok gelişmiş ülke piyasaları üzerinde negatif baskıya neden olmaktadır. BIST ve EM piyasalarının ticaret savaşı endişelerinden gelişmiş ülke piyasalarına göre daha sınırlı negatif etkilenmesi beklenmektedir.

BIST’in ikinci yarıda dar bantta sıkışma eğilimini devam ettirmesi beklenmektedir. Endeks üçgen formasyon içindeki sıkışmayı aşağı yönde kırarken, tekrar formasyon içine dönmeyi denese de başaramadı. Endeks kısa vadede 116.200 seviyesinde oluşan fiyat boşluğu ve aynı zamanda aşağı kırdığı üçgen formasyon alt bandı altında kaldıkça yükselişlerin tepki niteliğinde kalması ve kısa vadeli dip arayışının devam etmesi beklenmektedir. Endeks 116.200 altında kaldıkça uzun vadeli trend desteğinin geçtiği 112.000 seviyelerine düşüş gerçekleştirme riskine sahip olacaktır. MACD gibi orta vadeli göstergeler ve kısa ortalamanın ,orta vadeli ortalamayı (18-50) aşağı kesmesi tepki yükselişleri oluşsa da kısa vadede satış baskısının devam edeceğine işaret ediyor. Kısa vadede 112.000-112.500 aralığına gerileme trade amaçlı yeni pozisyonlar açılabilir.

Endeksin 116.200 ve üzerine düşük hacimli yükseliş gerçekleştirmesi ise kısa vadeli satış fırsatı olarak takip edilmelidir.

Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.sekeryatirim.com

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.