Ana Sayfa DÖVİZ USD/TRY & EUR/TRY Analizi

USD/TRY & EUR/TRY Analizi

290
Paylaş

Bugün yurt içi piyasalar da TÜİK tarafından açıklanan mart ayı TÜFE ve ÜFE rakamları takip edildi. Aylık bazda TÜFE beklentilerin 0.9 puan üzerinde oluşarak %0.99 oranında bir artış yönünde geldi. Manşet enflasyon ise %10.23 ile piyasa tahminlerini aşarken, bir önceki ayında hafif altında bir görünüm izledi. Verinin diğer önemli detayı ise çekirdek enflasyon kısmı oldu. Mart ayına ait çekirdek enflasyon %11.44 ile bir önceki ayın altında bir artışla dikkat çekti. Gelen veri sonrasında TL varlıklardaki ilk etki negatif olurken, veriden kısa bir süre sonra bu kayıpların geri alındığı izlendi. Ayrıca veriye dair şu yorumu da yapmakta fayda var. Manşet enflasyon ve çekirdek enflasyondaki çift haneli seviyeler korunurken, çekirdek tarafındaki bozulma halen daha sürüyor. Bu durum TCMB’nin 25 Nisan tarihinde yapacağı toplantısında sıkı duruşunu bozmayacağı anlamına gelebileceği gibi bir faiz artışını konuşmak adına erken olabilir. Ayrıca 30 Nisan tarihinde yılın ikinci enflasyon raporu yayınlanacak ve burada TCMB’nin enflasyondaki beklentisini ne yönde revize edeceği gelecek günlerin merak konusu olacaktır.
Dolar/TL kuru halen daha 3.95 üzerindeki inadını sürdürmekte ve buna paralel yaşanan yukarı yönlü tepkilerinde EURTRY paritesinin 4.90 üzerine hamle yapmasını sağladığını belirtelim. Bunun yanı sıra dün ABD piyasaları açılışı sonrasında endekslerde %2’nin üzerinde sert satışları izlenirken, bu durum riskli varlıklardan kaçışlara neden oldu. Bu kaçış ortamında Türk Lirasının Dolar ve Euro karşısında kayıp verdiğini gördük. Bu nedenle günün geri kalanında önemli bir veri akışı olmamasına karşın, ABD piyasa açılışı sonrasında yaşanacak dalgalanmaya karşılık dikkatli olmakta fayda var.
Teknik Analiz: Dolar/TL kuru 3.95 üzerindeki inatçılığı sürdürüyor. Paritenin bu seviye üzerinde kalması yukarı yönlü tepkilerine imkan tanırken diğer yandan 3.95 – 4.0 aralığında bir yataylığın izlenmesini de sağlıyor. Fakat kur açısından 4 TL seviyesi kritik olduğu gibi ilk zirvesi olan 3.99820 noktasının da önemli olduğunu belirtelim. Bu seviyenin üzerine çıkıp yerleşmedikçe kur yeniden 3.95 bölgesine doğru gevşemek isteyebilir. Aksi halde 4 TL seviyesi ikinci bir direnç noktası olarak hedeflenebilir.
Destekler: 3.9500 / 3.9360 / 3.91
Dirençler: 3.9820 / 4.000 / 4.0313

EURTRY
Teknik Analiz: EURTRY paritesi, Dolar/TL kurunda yaşanan yukarı yönlü harekete bağlı olarak 4.90 üzerine hamle yapsa da bu seyrin kalıcı bir şekilde devam etmediği görülüyor. Yükselen kanal içerisinde seyreden ve kanalın üst bandına doğru yaşanacak bu yolculukta 4.90 / 4.9135 dirençlerine dikkat edilmesi gerekebilir. Aşağıda ise 4.88 – 4.86 aralığı destek alanı olarak takip edilebilir.
Dirençler: 4.90 / 4.9135 / 4.9564
Destekler: 4.88 / 4.86 / 4.8316

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırrım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.