Ana Sayfa BORSA Borsa İstanbul Gün İçi Yorumu

Borsa İstanbul Gün İçi Yorumu

162
Paylaş

Güne hafif pozitif başlayan BIST-100 endeksi ABD borsalarındaki sert satışların etkisiyle günün ilk yarısını %1,05’lik düşüşle 113.396’dan kapattı. Çin CCTV haberine göre Çin, ABD’den ithal edilen 106 ürüne gümrük tarifesi uygulaması planlıyor. Habere göre Çin, ABD’nin ek gümrük vergisi uygulamasına misilleme olarak 50 Milyar doları bulan ek gümrük vergisi getirmeyi hedefliyor.

Haber akışıyla birlikte ticaret savaşı endişeleri alevlenirken, ABD vadeli endekslerinde sert satışlar yaşandı. BIST’te de yurtdışına paralel satışlar yaşanırken, daha önce belirtiğimiz gibi yurtdışına göre BIST’teki satışlar daha sınırlı kaldı. Ticaret savaşına diğer ülkelerinde katılmasıyla birlikte global büyümenin sekteye uğraması beklendiğinden piyasalardaki satış baskısının devam etmesi beklenir. Ancak ticaret savaşlarına ilişkin endişelerin daha önce belirtiğimiz gibi BIST ve diğer EM piyasalarına negatif etkisinin gelişmiş ülkelere oranla daha düşük olması beklenmektedir. Olası global ticaret savaşından Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin bunan daha az negatif etkilenmesi beklenmektedir. Volatilite endeksi VIX 23 seviyesi üzerinde çıkarken, daha önceki bültenlerimizde belirtiğimiz gibi VIX endeksi 19 seviyesi üzerinde kaldıkça ABD borsalarındaki volatilite ve satış baskısının devamı etmesi beklenmektedir. Bugün ABD’de açıklanacak ISM hizmet, ADP ve fabrika siparişleri verileri izlenecek. Son dönemde ABD borsalarının ekonomik verilere hassasiyeti yükseldi. Beklenti altı veriler Pazartesi günü ISM verisinde olduğu gibi borsalardaki satışları daha da derinleştirebilir. Aksine büyümeye yönelik güçlü veriler kayıpların bir kısmının geri alınmasını sağlayabilir. TL’de değer kaybı ve negatif ayrışma devam ediyor. TL’deki değer kaybı devam ettikçe BIST’te tepki yükselişi denemelerinin sınırlı kalması ve yurtdışına paralel satış baskısının devam etmesi beklenmektedir. İkinci yarıda yurtdışına paralel satış baskısının devam etmesi beklenir.

Ancak gün içinde ABD’deki kayıpların azalmasıyla BIST’in tepki yükselişiyle kayıpların hızlı şekilde geri almayı denemesi beklenir.

Endeks aşağı üçgen formasyon oluşumunu aşağı kırdıktan tepki yükselişleri gerçekleştirse de başarılı olamadı. Endeks kısa vadede formasyonun alt sınırı olan ve aynı zamanda fiyat boşluğu bulunan 116.200 altında kaldıkça yükselişlerin tepki niteliğinde kalması ve kısa vadeli dip arayışını ilk hedef uzun vadeli trend desteğinin geçtiği 112.000 seviyeleri olmak üzere devam etmesi beklenmektedir. MACD’ın Sat konumunda olması ve kısa-orta vadeli ortalamalardaki aşağı yönlü eğilim (18-50) tepki yükselişleri oluşsa da kısa vadede satış baskısının devam edeceğine işaret ediyor. Kısa vadede 112.500-113.200 aralığına düşüş trade amaçlı tepki yükselişi için alım fırsatı olarak takip edilebilir. Kısa vadede 116.200’lere düşük hacimli yükseliş ise satış fırsatı olarak izlenmelidir.

Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.sekeryatirim.com

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.