Ana Sayfa PİYASALAR Trump S&P500’ü 2500 Altında Görmek İster mi?

Trump S&P500’ü 2500 Altında Görmek İster mi?

205
Paylaş

Piyasalarda görünümün kaotik olduğu günlerde finansal stres göstergelerimize yeniden başvuruyoruz. Global ticaret savaşlarının yeniden gündeme gelmesiyle birlikte güvenli liman ons altın (1344 dolar), ABD tahvilleri (10 YIL vadeli faiz %2,75), Japon Yeni (Dolar/Yen 106,2) alıcılı, global hisse senedi endeksleri (Dax -%1,1, DJI Future -%1,9, BIST100 -%0,8) satıcılı seyrediyor. Burada önemli soru, ABD-Çin ticaret savaşı ve teknoloji-enerji hisseleri bazlı satış baskısı diğer varlık sınıflarına yansıyor mu?
Gösterge hisse senedi endekslerindeki dalgalanma (volatilite) 200 günlük ortalamasının üzerinde. Hang Seng endeksinde oynaklık alarm veren noktada seyrediyor. Son günlerde olumlu gelen Çin imalat PMI verisine rağmen ABD-Çin ticaret savaşı burada önemli rol oynuyor.

Uzun süre sonra ilk defa Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu gelişen ülke kur volatilitesi, global hisse senedi satışlarından negatif etkilenmiş durumda. Diğer bir deyişle hisse senetlerinde görülen problem kurlara az da olsa yansımaya başladı. Gelişen ülke kur sepeti dolar karşısında değer kaybediyor.

Gelişen ülke tahvil faiz farkı (EMBI)’da uzun süre sonra ilk defa 200 günlük ortalamasının üzerinde yer alıyor. Diğer bir deyişle global ticaret savaşlarının etkisi gelişen ülke kurlarında değer kaybı ve faizlerinde yükseliş olarak etki göstermeye başlıyor.

Global LIBOR (Bankalar arası faiz oranı) göstergeleri ortalamasının üzerinde yer alıyor. Burada ABD vergi reformu nedeniyle yükselen USD LIBOR-OIS farkının EUR ve JPY tarafında da hissedildiğini görüyoruz. Ancak bankacılık sistemi krizi veya dolar sıkışıklığı gibi görünüm söz konusu değil.

Emtia sepeti de uzun süre sonra ilk defa yüksek oynaklık gösteriyor. Burada pozitif ayrışan emtia olarak ons altın göze çarpıyor. Ons altında 1310 dolar altına gelinmediği sürece yukarı yön devam edebilir. Ancak petrol ve bakırda satışlar hızlanabilir.

Tüm bu gelişmeler panik havasını andırıyor gibi görünse de aslında piyasaların kaderi Trump’ın iki duddağı arasında kalıyor diyebiliriz. Unutmamak gerekir ki ABD’nin Çin’e karşı uygulamak istediği 50 milyar dolarlık gümrük vergisi paketi önümüzdeki 60 gün boyunda Senato’da görüşülecek. ABD tarafında şirketlerce yapılacak olan lobi faaliyetleri tasarının hafifletilmesine neden olabilir. Sabah konuşma yapan Çin yetkilileri de ABD’nin geri adım atması durumunda benzer bir tutum alacaklarını belirtmişlerdi. Trump S&P500’ü 2500’ün altına görmek istemez diye düşünüyorum!!

AK Yatırım
www.akyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşller mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.