Ana Sayfa DÖVİZ USD/TRY & EUR/TRY Analizi

USD/TRY & EUR/TRY Analizi

468
Paylaş

Türkiye’ye yönelik risk algısında iyileşmenin görülmemesi, dün açıklanan Türkiye enflasyon rakamlarının piyasalardaki iyimserliği bozması, TCMB’den nisan ayında faiz artırma spekülasyonlarının gündeme gelmesi, TL’deki kırılganlığın sürmesine neden oluyor. Dolayısıyla, USD/TL kurunda 4.00 seviyesinin altında çok kalıcı bir tablo izleyemiyoruz. Dış piyasada, ABD Doları açısından şanslıyız en azından çok güçlü değil. Ancak, TL’deki huzursuzluk ve gelişmekte olan ülke piyasalarındaki karışık seyir, USD/TL’nin yukarı yönde iştahını korumasını tetikliyor. Diğer yandan, Türkiye-İran ve Rusya arasında başlayan diyalogların henüz net bir sonucu olmasa da jeopolitik risklerin gündeme gelmesinden ötürü TL’nin de bu durumdan negatif etkilendiğini söylemek mümkün. Dolayısıyla, bu gelişmeler yakından izlenmeli. Dış piyasada, bugün açıklanan ABD ADP özel sektör istihdam değişimi verisi açıklandı. Veri beklentilerin üzerinde gelmesine karşın ABD Doları üzerinde etkisi hissedilmedi. Günün geri kalanında, ABD verilerini izliyor olacağız. Ancak, Dolar üzerinde etkisi sınırlı kalabilir.
USD/TRY
Teknik Analiz: Dolar/TL kuru 4.00 sınırında ısrarını sürdürüyor. Kurun 4.00 seviyesinin üzerindeki seyri yükselişi açısından kritik olabilir. Dolayısıyla, 4.00 çevresinde kaldığı müddetçe yukarı yöndeki tepkisine karşın dikkatli olmakta fayda var. Geri çekilmelerde, kurun rahatlayabilmesi için 4.00 altı kapanışların görülmesi gerekebilir.
Destekler: 3.9500 / 3.9360 / 3.91
Dirençler: 4.000 / 4.0275 / 4.0313
EUR/TRY
Destekler: 4.89 / 4.87 / 4.8560
Dirençler: 4.9470 / 4.9555

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.