Ana Sayfa PİYASALAR Global Piyasalarda Bugün

Global Piyasalarda Bugün

212
Paylaş

Dün Trump’ın ekonomi danışmanı Kudlow tarafından yapılan açıklamalarda gümrük vergilerine ilişkin ABD Hükümeti’nce hazırlanan tasarının, kesin karar anlamına gelmediğini belirtmesi S&P500’ün %0,69, DAX’ın %2,9 primli kapanmasına yol açtı. Ancak ilerleyen saatlerde Trump’tan bir adım daha geldi. Trump, Çin Hükümeti tarafından açıklanan 50 milyar dolarlık pakete karşılık olarak, özellikle tarım ürünlerini içeren 100 milyar dolarlık bir gümrük vergisi paketi için hazırlıklara başladıklarını belirtti. Tansiyonun bir adım daha yükselmesi açılışta ABD vadelilerinde -%1,23, Japonya Nikkei’de -0,18 kayba neden oluyor. Bu satışların açılışta BIST100 üzerinde negatif etki yapması beklenebilir.
Bugün… 15:30’da ABD Mart ayı tarım dışı istihdam verisi yayımlanıyor. 15:30’da yayımlanacak ABD Mart ayı tarım dışı istihdam verisinin (piyasa beklentisi ortalama saatlik ücretlerde %0,3, tarım dışı istihdamda 185 bin kişi artış) ücret bacağında ABD’de aşırı ısınan ekonominin ilk sinyallerini görme olasılığımız giderek artıyor. Saatlik ücretlerde aylık %0,3 veya üstünde bir artış öngörümüz bulunuyor. Ancak Şubat ayında 313 bin kişilik istihdam artışından sonra Mart ayında istihdam artışında beklentilerin (185 bin kişi) altında kalınabilir. Sonuç olarak belirgin piyasa etkisi olmayan bir istihdam verisi ile karşı karşıya olabiliriz.
ABD’de enflasyonun gerçek anlamda yükseldiğini ise önümüzdeki haftadan itibaren görebiliriz. 11 Nisan tarihinde yayımlanacak CPI enflasyonunda önemli bir yükseliş görme ihtimali artıyor. Gözlemlediğim kadarıyla piyasalar bu gelişmeleri fiyatlamaya başladı ve doların global olarak güçlenmeye girebileceği bir dönemin başında olabiliriz. Dün JPM CEO’su Dimon tarafından yapılan açıklamalar da “aşırı ısınma” içerisinde olan ABD ekonomisinde Fed’in faiz artırımlarını hızlandırması gerektiğini içeriyordu. Aşırı ısınmanın enflasyon üzerindeki ilk etkilerini görebileceğimiz Nisan-Mayıs aylarında Euro/Dolar paritesi 1,2120’ye doğru hareketlenebilir. Benzer şekilde Dollar/Real, Dolar /Endonezya Rupisi gibi para birimlerinde hızlı bir yükselişi işaret eden görünüm sürüyor.
Türkiye tarafında bugün Mart ayı Hazine nakit dengesi yayımlanıyor. Nakit dengesi Şubat ayında 11.5 milyar TL açık vermişti. Türkiye tarafında önemli veri önümüzdeki hafta (11 Nisan) yayımlanacak Şubat ayı cari işlemler dengesi olacak. Cari dengenin Şubat ayında 4-4.5 milyar dolar civarında açıklanmasını ve yıllık olarak 53 milyar dolara ulaşabileceğini öngörüyoruz.

AK Yatırım
www.akyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.