Ana Sayfa BORSA Borsa İstanbul Seans Arası Yorumu

Borsa İstanbul Seans Arası Yorumu

233
Paylaş

Güne negatif başlayan BIST-100 endeksi gelen tepki alımlarıyla günün ilk yarısını %0,12’lik sınırlı düşüşle 114.812’den kapattı. ABD başkanı Trump Çin’e 100 milyar dolar daha ek gümrük vergisi konulmasının değerlendirilmesi talimatını verdi. Dün Çin’le bir ticaret savaşı içinde değiliz açıklaması yaparak piyasaların toparlanmasını sağlayan Trump’ın piyasalar kapandıktan sonraki bu açıklaması sonrası ABD vadeli endeksleri %1’in üzerinde eksiye geçti. Trump’ın bu açık alamsına Çin’den ABD korumacılığına sonuna dek ve ne pahasına olursa olsun karşılık verileceği açıklaması geldi. Anlaşılan o ki ticaret savaşları tartışmalar bir süre daha piyasaların ana gündemi olmaya devam edecek. Ticaret savaşlarının ve korumacı politikaların alevlenmesi global büyümeyi tehdit ettiği için global risk alma iştahını düşürerek, piyasalar üzerinde negatif baskı oluşturmaya devam edecektir. Ancak Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin (EM) ticaret savaşlarından kısa vadede daha sınırlı negatif etkilenmesi beklendiği için EM piyasalarındaki negatif fiyatlamanın gelişmişlere göre daha sınırlı kalması beklenir. VIX endeksi 19 seviyesine doğru gerilese de ticaret savaşı tartışmalarının alevlenmesiyle tekrar 20 seviyesi üzerine geldi. ABD borsalarında volatilite ve satış baskısı riskinin ortadan kalktığının teyidi için VIX’in 19 seviyesi altında kapanışlar görmemiz gerekiyor. İkinci yarıda ABD’de açıklanacak istihdam ve saatlik ücretler takip edilecek.

Enflasyon için öncü gösterge olan saatlik ücretlerin beklenti üzerinde gelmesi Fed’in bu yıl için toplam dört faiz artımına yönelebileceği beklentisini güçlendirerek başta TL olmak üzere EM kurları üzerinde negatif baskıya neden olabilir. Beklenti dahilinde ve altında saatlik ücretler verisine karşın, yüksek istihdam verisi ABD borsalarında hızlı toparlanmayı beraberinde getirebilir. Düşük saatlik ücretler verisinin başta TL olmak üzere EM kurlarına pozitif yansıması beklenmektedir.

TL’deki değer kaybı ve tahvil faizlerindeki yükselişin devam etmesi durumunda BIST’te tepki yükselişlerinin sınırlı kalmaya devam etmesi beklenmektedir. İkinci yarıda tepki alımı denemelerinin devam etmesi beklenir. Ancak tepki almalarının güçlenmesi için 115.400 yukarı geçilmelidir.

Endeks 115.400’ü gün içinde yukarı kırabilirse aşağı kırdığı üçgen formasyon alt sınır olan ve fiyat boşluğu bulunan 116.200-116.400 aralığına doğru tepki yükselişini devam ettirmesi beklenmektedir.

Kısa vadede bu aralığa düşük hacimli olası yükselişler satış fırsatı olarak takip edilebilir.Endeks kısa vadede 116.400 altında kaldıkça yükselişlerin tepki niteliğinde kalması ve kısa vadeli dip arayışını ilk hedef uzun vadeli yükselen trend desteğinin geçtiği 112.500’lre doğru düşüşün devam etmesi beklenmektedir. Kısa vadede 112.500-113.200 aralığına olası gerilemeler ise tepki yükselişi için trade amaçlı alım fırsatı olarak takip edilebilir.

Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.sekeryatirim.com

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.