Ana Sayfa GÜNÜN STRATEJİSİ Günün Stratejisi 10.04.2018

Günün Stratejisi 10.04.2018

180
Paylaş

İntegral Menkul Değerler Araştırma Departmanının hazırladığı Günün Stratejisi aşağıda yer almaktadır:

Piyasa Beklentimiz

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Asya Forumunda ABD ile olan ticaret gerginliğine ilişkin uzlaştırıcı bir ton benimsemesinin ardından küresel piyasalarda risk iştahının yeniden yükseldiğini görmekteyiz. ABD S&P endeksi günü %0.33 yukarıda kapatırken, Asya borsalarında %1’in üzerinde kapanışlar var. ABD future endeksleri ise %1.13 yukarıyı işaret ediyor. Buna paralel Avrupa borsalarında pozitif açılışlar bekleniyor. GOÜ para birimlerinde ise ABD Dolarına karşı bugün güçlü seyirler gözleniyor. Küresel etki ile birlikte BIST100 endeksinde pozitif bir açılış bekliyoruz. Endeksin dün gerilediği kritik 113000 desteğinden bugün tepkiler gelebilir.
BIST 100 Endeksi
BIST 100 endeksinde 113000 desteğinden tepkiler bekleniyor. Tepki yükselişlerinde 115000 seviyesini izleyeceğiz. Daha yukarıda ise 116300 seviyelerinden geçen hareketli ortalama dirençleri önemli olabilir. Aşağıda yine 113200 seviyesi kritik destek olmaya devam edecek. Bu seviyenin kırılması durumunda aşağı yönlü seyirler güçlenebilir. Genel görünüm zayıf.
Dirençler: 115000/ 116300 / 118300
Destekler: 113200 / 112400 / 110000
BIST 30 Endeksi ve VIOP
BIST 30 endeksinde 136300 desteğine yakın noktalara gerilemesinin ardından bu seviyelerden tepki yükselişleri beklenebilir. Tepkide 140700 direnci önemli olurken, daha yukarıda 141800 ve 142500 seviyelerindeki ortalamalar önemli direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. Bu seviyelerin üzerine yerleşmesi olmadıkça endekste güçlenmeden bahsetmek zor. Aşağıda ise 136300 desteği kritik destek olmaya devam edecek görünüyor.
VIOP endeks kontratında kısa pozisyonlar 141800 endeks seviyesi stop loss alınarak korunabilir. Piyasa genel anlamda şimdilik kısa pozisyona daha uygun görünüyor. Uzun poziyonlar endeksin 141800 seviyesi üzerine yerleşmesinin ardından daha verimli olabilir.
Dirençler Bist-30: 140700 / 141700 / 142500
Destekler Bist-30: 136300 / 134200 / 132800
Küresel Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
Halkbank eski genel müdür yardımcısı Hakan Atilla’nın ceza davasına ilişkin karar duruşması 11 Nisan’dan 7 Mayıs’a ertelendi. Davaya bakan Yargıç Richard Berman, savunma ve savcılık makamları arasındaki uyuşmazlık gerekçesiyle duruşmanın 7 Mayıs tarihine alındığını söyledi. (Dünya.com)
ABD
New York Times’ın aktardığı bilgilere göre, FBI Pazartesi günü Trump’ın kişisel avukatı Michael Cohen’ın ofisine “zorla kayda geçirmek” suçundan baskın düzenledi. Manhattan federal savcıları, özel konseyden “arama emri” aldı. Cohen’in avukatı Stephen Ryan, araştırmayı “gereksiz ve uygunsuz” bulduğunu ifade etti.
Avrupa
Euro Bölgesi sentix yatırımcı güveni nisan ayında beklentilerin altında 19.6 olarak açıklandı.
İngiltere’de halifax konut fiyat endeksi mart ayında aylık bazda %1.5 ve yıllık bazda %2.7 olarak gerçekleşti.
Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, son dönemde hisse senedi piyasalarında yaşanan gerilmenin genel mali koşullarda önemli bir etki yaratmadığını dile getirdi. Draghi, enflasyonun artacağına güvendiklerini fakkat ekonomideki atıl kapasitede miktarında belirsizliğin olduğuna dikkat çekti. Bunun yanı sıra Avrupa ekonomisinin 2018 yılında güçlü bir şekilde kalmasını beklediklerine açıklamalarında yer verdi.
Çin
Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Asya Boao Forumunda yaptığı konuşmada, Soğuk Savaş ve sıfır toplamlı oyun mantığının “yersiz” olduğunu belirtti ve anlaşmazlıkları giderme konusunda serbest ticaret ile diyaloğu destekledi. Jinping, Çin ekonomisinin dışa açılmasını tartıştıklarını ve otomotiv dahil olmak üzere bazı ürünlerde gümrük tarifelerinin düşürülebileceğini belirtti.
Japonya
Japonya Merkez Bankası Başkanı H. Kuroda açıklamalarında, Japonya Başbakanı Abe’nin kendisine, fiyat hedefine ulaşana dek genişlemeyi sürdürün dediğini belirtti.
Şirket Haberleri
ASELSAN / ASELS – Şirket, yurtiçi bir alıcı arasında, 09.04.2018 tarihinde, Trafik Sistemleri alanında 42.706.850,- ABD Doları tutarında bir sözleşme imzalandığını duyurdu. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2018-2019 yıllarınnda gerçekleştirilecektir. Şirket cirosunun olumlu etkileneceği belirtti.
FENERBAHÇE / FENER – Şirket 2017 yılının 9 aylık döneminde 104.9 milyon TL zarar açıkladı. 2016 yılı aynı dönemde 116.2 milyon TL zarar açıklamıştı.
AKSU ENERJİ / AKSUE – Şirket, Göltaş Enerji Elektrik Üretim. A.Ş.’deki iştiraki ile ilgili olarak 10.11.2017 Tarihli açıklamamızda belirtilen konular hakkında inceleme yapmak üzere; Yrd. Doç. Dr. Burak AKIN, Prof. Dr. Mehmet Hanifi AYBOĞA ve Prof. Dr. Umut Rıfat TUZKAYA’nın Özel Denetçi olarak seçilmelerine karar verildiğini bildirdi.
GERSAN ELEKTRİK / GEREL – Şirket ile Seoul Viosys Co. Ltd. arasında Ultra Viole Led teknolojisi ile üretilen ürünlerle ilgili distribütörlük, üretim ve işbirliği sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Sözleşme süresi 3 yıl olup, her 3 yılın sonunda taraflar karşılıklı olarak anlaşılırsa sözleşme 3’er yıl daha uzatılacağını duyurdu.
BEYAZ FİLO / BEYAZ – Şirket, açık artırma markası olan Beyaz Sistem Müzayede 2018 senesi ilk çeyreğini onlinne ve fiziki olarak toplam 1.835 adet ikinci el araç satarak tamamladığını bildirdi.
PEGASUS / PGSUS – 2018 yılı Mart ayı karşılaştırmalı trafik sonuçlarına göre Ocak – Mart 2018 döneminde toplam doluluk oranını 2017 yılı aynı döneme kıyasla yüzde 3.6 artış gösterdi. 2018 yılı Mart ayı bir önceki yılın aynı ayı ile kıyaslandığında doluluk oranını yüzde 1.7 olarak duyurdu.
TÜRK HAVA YOLLARI / THYAO – Şirket, CAE firmasından toplam 9 adet simülatörün satın alınmasına karar verdiğini bildirdi.
TÜRK HAVA YOLLARI A.O. / THYAO – Şirket, VIP hizmetlerde kullanılmakta olan 1 adet A340-500 tipi uçak satıldığını bildirdi.
OYLUM SINAİ YATIRIMLAR A.Ş. / OYLUM – Şirket Yönetim Kurulu 09.04.2018 tarihli toplantısında yeni yatırım planlarını değerlendirdiğini bildirdi. Kremalı ve marshmellow üretim hattı yatırımı ile yeni ürünler çıkarılması ve mevcut ürünlerin daha yüksek kalitede ve düşük fiyatla üretilmesi hedeflenmektedir. Bu doğrultuda yapılacak yatırımın Şirketin yıllık 5 milyon USD’ye yakın cirro sağlayabileceği ve karlılığa pozitif etki edeceği değerlendirilmiş ve Yönetim Kurulu toplamda 2.500.000 TL’ye mal olması planlanan yatırım kararını onaylamıştır. Ağustos ayı itibariyle yeni hattın devreye alınması planlanmaktadır.
GERSAN ELEKTRİK TİCARET VE SANAYİ A.Ş. / GEREL – Şirket ile 59 Tsereteli Ave. Tbilisi 0105 Gürcistan adresinde faaliyete başlayan Gersan George JSC unvanlı şirket arasında inşaat elektrik mekanik taahhüt işlerini gerçekleştirmek üzere, ” Gersan A.Ş.- Gersan Georgia JSC Joint Venture” unvanlı %50-%50 pay oranında bir iş ortaklığı 09.04.2018 tarihinde kurulduğunu bildirdi.
DESA DERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. / DESA – Şirket, Verimlilik odaklı çalışma prensiplerimiz doğrultusunda, Bursa/Nilüfer adreslerindeki Desa Deri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Sur Yapı Marka Avm Samsonite şubesi ve Desa Deri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Sur Yapı Marka Avm Desa şubesi ünvanlı mağazasının 08.04.2018 tarihi itibari ile kapatılmasına karar verildiğini duyurdu.
ARÇELİK A.Ş. / ARCLK – Şirkket Yönetim Kurulu tarafından 09/04/2018 tarihinde bazı kararların alındığını ve bu kararların aşağıdaki şekilde olduğu duyuruldu;
Motor üretimi ve ödeme sistemleri faaliyet konularında daha etkin ve odaklanmış birer yapı kurulması amacıyla;
*Şirketin genel maksat motor üretimini, ürün gamını genişleterek piyasa ihtiyaçlarına özel çözümler sunacak şekilde daha verimli bir organizasyona dönüştürmek amacıyla, endüstriyel motor üretimi, servis hizmetleri ve buna ilişkin AR-GE faaliyetlerine ait aktif ve pasif kalemlerin işletme bütünlüğünü bozmayacak şekilde kül halinde kısmi bölünme yolu ile Şirketimizin %100 bağlı ortaklığı olarak 130 milyon TL sermaye ile yeni kurulacak olan WAT MOTOR SANAYİ VE TİCARET unvanlı bir anonim şirkete devrine;
*Şirketin ödeme sistemleri birikimini, finansal teknoloji alanına odaklanarak, daha esnek ve yeni bir yapıya dönüştürmek, yazılım bazlı perakendecilik ve ödeme alanlarında katma değerli çözümler oluşturmak ve yeni iş modelleri yaratmak amacıyla ödeme siistemleri operasyonlarını ve buna ilişkin Ar-Ge faaliyetlerine ait aktif ve pasif kalemlerin işletme bütünlüğünü bozmayacak şekilde kül halinde kısmi bölünme yolu ile Şirketimizin %100 bağlı ortaklığı olarak 18 milyon TL sermaye ile yeni kurulacak olan TOKEN FİNANSAL TEKNOLOJİLER unvanlı bir anonim şirkete devrine;
Bölünme Raporu’nun ve Bölünme Planı’nın TTK, SPK ve ilgili mevzuat hükümleri uyarınca pay sahiplerinin incelemesine sunulmalarına, bağımsız üyeler dahil tüm yönetim kurulu üyelerinin oybirliği ile karar verildiğini duyurdu.
KARDEMİR KARABÜK DEMİR ÇELİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. / KRDMD – Şirket, aleyhine Kaptan Demir Çelik Endüstrisi ve Tic. A.Ş. tarafından haksız rekabetin tespiti, önlenmesi ve tazminat talepli olarak açılan davada İstanbul Anadolu 7. Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından 05.04.2018 tarihinde şirketimiz lehine DAVANIN REDDİ kararı verildiğini bildirdi.
AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. / AKSA – Şirket, müşterek yönetime tabi ortaklığı DowAksa İleri Kompozit Malzemeeler Sanayi Limited Şirketi’nin 2017-2027 yılları arasında gerçekleştireceği yaklaşık 535 milyon ABD Doları tutarındaki kapasite artırımlarına ilişkin yatırım planı projelerinin TC Ekonomi Bakanlığı tarafından, “Proje Bazlı Teşvik Sistemi” kapsamında desteklenmesi kabul edildiğini bildirdi.
SASA POLYESTER / SASA – Şirket, yatırım planı projelerinin TC Ekonomi Bakanlığı tarafından, “Proje Bazlı Teşvik Sistemi” kapsamında desteklenmesi kabul edildiğini bildirdi.
VESTEL ELEKTRONİK / VESTL – Şirket, yatırım planı projelerinin TC Ekonomi Bakanlığı tarafından, “Proje Bazlı Teşvik Sistemi” kapsamında desteklenmesi kabul edildiğini bildirdi.

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar iile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.