Ana Sayfa BORSA Borsa İstanbul Gün İçi Yorumu

Borsa İstanbul Gün İçi Yorumu

164
Paylaş

Güne yatay başlayan BIST-100 endeksi dalgalı seyrini devam ettirerek günün ilk yarısını % 0,08’lik sınırlı tepki yükselişiyle 109.344’den kapattı. ABD’nin Suriye’ye olası bir müdahalesinde Rusya ile çatışma riskinin Trump’ın sosyal medya üzerinde yaptığı spekülatif açıklamalarla yükselmesiyle BIST’te dün yaşanan sert satışlar bugün yerini dengelenmeye bırakmış görünüyor.

Rusya tarafından yapılan itidalli açıklamalar ortamı bir miktar yumuşatmış görünüyor. Olumlu açıklamalar ve Türkiye’nin iki ülke arasındaki arabulucu olma isteğiyle TL varlıklardaki negatif fiyatlama bugün için durmuş görünüyor. Ruble kayıplarını sınırlı da olsa geri almaya çalışırken,TL’de sınırlı toparlanma eğilimi var. Kısa vadede Suriye’deki krize ilişkin ABD ve Rus yetkililerden gelecek açıklamalar piyasaların odak noktası olmaya devam edecek. Bu hafta BIST’te ve TL varlıklarda yaşanan sert negatif fiyatlama sonrası CDS’ler Kasım 2017 zirvesini test ederek TL varlıklara ilişkin risk algısındaki yükselişe işaret etti. Jeopolitik riskler, ABD ve Rusya tarafından gelecek yeni açıklamalar yurtiçi piyasalar üzerinde volatilite oluşturmaya devam edebilir. BIST’te sert düşüşler sonrası TL’deki değer kayıplarının durulmasıyla tepki alımları oluşabilir. Ancak TL’deki değer kayıplarının devamı ve Jeopolitik risklerin yükselmeye devam etmesi durumunda tepki alımlarının sınırlı kalarak, satış baskısının devamı beklenir. İkinci yarıda tepki alışı denemelerinin ve dalgalı seyrin devamı beklenmektedir. Tepki alımları satış fırsatı olarak değerlendirilebilir.

Endeks orta vadeli trend desteğinin geçtiği 112.800 altında kaldıkça tepki yükselişleri oluşsa satış baskısının devam etmesi beklenir. Endeks 109.300’lerden geçen 200 GHO üzerinde tutunamaz ise dün test ettiği düşüş kanalı dip seviyeleri olan 106.500-106.800 aralığını tekrar test etmesi beklenir. Endeksin bu aralık üzerinde de tutunamaması durumunda geçen yıl test ettiği dip seviyeler olan 99.000-101.500 aralığına yönelmesi beklenmektedir. Endeks gün içinde 109.300 üzerinde tutundukça ilk etapta 110.000-110.700 aralığına bu aralığında geçilmesi durumunda 112.500’lere kadar ilerleyen günlerde tepki yükselişi gerçekleştirebilir. Teknik göstergelerdeki genel negatif eğilim devam ederken, tepki yükselişi dışında henüz endekste bir geri dönüşe işaret eden işaret yok. Bu görünüm ve son iki günde düşüşün yüksek hacimle gerçekleşmesi tepki yükselişleri oluşa da satış baskısı ve kısa vadeli dip arayışının devam edeceğine işaret ediyor.