Ana Sayfa ALTIN Ons Altın & Gümüş Analizi

Ons Altın & Gümüş Analizi

213
Paylaş

Ons altın, dün ABD’nin Rusya hakkındaki sert açıklamaları ile 1355$ seviyesini test ederken, bugün bu seviyelerden uzaklaştığı görülüyor. Bu açıklamalar her ne kadar piyasalarda bir tedirginlik havası yaratmasına karşın, şuanda hem Rusya hem de ABD cephesinden Suriye konusunda alınan bir karar yok. Bu nedenle ons altında yukarı yönlü gitmek için neden olarak güvenli liman algısı yaratan bu gelişmelerin arkasına çok sığınamıyor. Bunun yanı sıra ABD başkanı D.Trump’ın bugün sosyal medya hesabından yapmış olduğu açıklamalarda Suriye’ye ne zaman bir saldırının olabileceğine dair herhangi bir şey söylemedim şeklinde bir durumu paylaşıyor olması Suriye’ye yönelik bir operasyonun uzak olduğu algısına neden olmakta. Bu nedenle veri bazlı hareketlerin sınırlı kaldığı şu günlerde haber akışlarına karşı dikkatli olmakta yarar var.
Dolar endeksine baktığımızda ise 90 seviyesine doğru hamle yapma isteğinde olduğu gözlenmekte ve ABD 10 yıllıklarında anlık olarak primli seyirlerin oluştuğu izleniyor. Bu iki enstrümanın hareketi altının aleyhine olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra COMEX vadeli işlem piyasasında fiziki altın talebi son günlerde oldukça yatay bir görünüm izliyor. Yani son günlerde yaşanan gelişmelerinde, ons altın yatırımcısını güçlü bir şekilde kıymetli metale yönlendirecek inancı yok. Bu nedenle doların toparlanma ibarelerinin devam etmesi ve diğer yandan fiziki talep tarafının zayıf kalması ons altının önemli direnç noktalarından git gide uzaklaşmasına neden olabilir.
Teknik Analiz: Ons altın haftalık periyotta yükselen trendi üzerindeki seyrini yanı sıra kısa vadeli izlediği yatay bandın üst noktasından uzaklaşmaya başlamış durumda. Sabah ki analizimizde de belirttiğimiz gibi, teknik göstergelerin zayıflama belirtileri göstermesi, direnç noktalarında yorulmaların yaşanma nedenini kısmen açıklar nitelikte. Bu nedenle direnç seviyeleri üzerine yerleştirecek yeni güçlü nedenler konuşulmadıkça ons altın 1342$ altında 1334$ desteğini test etmek isteyebilir. Aksii halde yukarıda kısa vadeli direnci olarak 1350$ seviyesi takip edilebilir.
Altın
Dirençler: 1350 / 1357 / 1362
Destekler: 1342 / 1334 / 1327
Gümüş
Direnç: 18.00 / 18.50 / 20.10
Destek: 15.60 / 14. 90 / 14.40

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.