Ana Sayfa DÖVİZ USD/TRY & EUR/TRY Analizi

USD/TRY & EUR/TRY Analizi

834
Paylaş

ABD-Rusya arasındaki Suriye gerilimi nedeniyle TL ve Rus Rublesi, bu hafta gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en çok negatif ayrışan para birimleri oldu. Her iki para birimi üzerindeki kırılganlığın sürüyor olması, gelişmekte olan ülke piyasalarını da huzursuz ediyor. Bugüne baktığımızda, son günlerdeki kayıplarını toparlamaya çalışan Ruble ve TL gözlemlemekteyiz. Ancak, bu tepki normal çünkü son günlerdeki agresif hareketlerin ardından bugün düzeltme hareketlerini gerçekleştirdiklerini söyleyebiliriz. Önemli olan konu jeopolitik risklerin sürüyor olması ve piyasalardaki risk algısının hala dinmemesi dolayısıyla piyasaları rahatlatacak haber akışları alana kadar oynaklığın bir süre daha sürmesini bekleyebiliriz. Bu süreçte verilerden ziyade olası haber akışlarına karşı temkinli olmakta fayda var.
USD/TRY
Teknik Analiz: USD/TL kuru dünkü rekor seviyelerinin ardından bugün gevşeme hareketleriyle karşımıza çıkıyor. Kur, yükselen kanalının üst direnci olan 4.13 seviyesinin altında fiyatlanıyor. Şu sıralarda, 4.09-4.10 aralığında olduğunu gözlemliyoruz. Kurda bu hareketi teknik olarak bir düzeltme olarak yorumlayabiliriz. Kur, 4.13 direncinin altında kalmaya devam ettiği müddetçe yukarı yönde tepkisinde zayıf kalabileceği gibi aşağı yönde hareketini korumak isteyecektir. Destek noktası olarak 4.05 bölgesi bir sonraki etapta takip edilebilir. Kurun, 4.05 altı kapanışında zorlanması yeniden yukarı yönde tepki verebilme riskini gündeme getirebileceğini unutmamakta fayda var.
Destekler: 4.05 / 4.00
Dirençler: 4.13 / 4.10 / 4.26
EURTRY
Teknik Analiz: EURTRY kuru yükselen kanal içerisinde düzeltme hareketini yapıyor. Kur bugün 5.0375 seviyesine kadar gevşedi ve şimdilik bu seviyenin altına geçemedi. Ancak, aşağı yönlü hareketini korumaya devam ettiği müddetçe kurun 5.0375 seviyesinin altına doğru yeniden tepki vermesini bekleyebiliriz. Ancak, kurda geri çekilmelerin hız kazanması için 5.00 altı kapanışların görülmesi gerekiyor. Bunu başaaramadığı müddetçe kurda yukarı yönde tepkilerin sürebileceğini söylemek mümkün.
Destekler: 5.05 / 5.00
Dirençler: 5.1135

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.