Ana Sayfa DÖVİZ Döviz Hareketleri ve “Carry Trade” İşlemleri

Döviz Hareketleri ve “Carry Trade” İşlemleri

269
Paylaş

Döviz sepeti, Dolar/TL ve Euro/TL üzerinde Türkiye sermaye piyasalarına giriş-çıkışın etkisi yüksek kalmaya devam ediyor. Cari açığın finansmanında önemli rol oynayan finans hesabının kalemlerini oluşturan portföy yatırımları (hisse senedi, DİBS (tahvil)) ve diğer yatırımlar (Eurobond (kamuı ve özel)) hareketlerini yakından inceledik. Buna ek olarak döviz kurlarımız üzerinde giderek daha çok etki yapan ve bankaların bilanço dışı pozisyonlarından takip edilebilen “carry trade” işlemleri ve yurtiçi yerleşiklerin döviz talebini gösteren Döviz Tevdiat hesaplarındaki gelişmeleri de analize dahil ettik. Kaynak olarak TCMB, BDDK , Bloomberg ve IIF verilerini kullandık.

Net döviz hareketlerine bakıldığında yılbaşından bu yana swap-carry hareketleri negatife dönmüş durumda. Sistemdeki döviz hareketlerinde kümülatif bakıldığında (Eurobond hariç) son dört haftada 1,4 milyar dolar çıkış yaşanırken, yıl başından bu yana 1,1 milyar dolarlık giriş görülüyor.

– Cari açık verisi gecikmeli olarak açıklanması nedeniyle güncel akımları gösteren bu tabloya eklenmemiştir. TCMB döviz rezervleri yılbaşından bu yana 1 milyar dolar azalış göstermiştir.

– 16 Mart – 6 Nisan döneminde -6,88 milyar dolarlık “carry” pozisyonu kapanmış (TCMB NDF ihaleleri hariç hareket), aynı dönemde döviz tevdiat hesaplarından -5,1 milyar dolar çıkış görülmüştür. Enflasyon verisi sonrasında TL swap pozisyonlarının kapanması döviz kurlarında yükseliş ile sonuçlanmıştır. 16 Mart tarihinde 4,37 olan döviz sepeti (1/2 € ½ $) 06 Nisan tarihinde 4,51 seviyesine ulaşmıştır. Aynı dönemde global piyasalarda dolar talebi sakin seyretmiş, Dolar endeksi %0,1, ABD 10 yıl vadeli tahvil faizi -7.1 baz puan düşüş göstermiştir. Yılbaşından bu yana bakıldığında ise “carry” pozisyonları 600 milyon dolar (-) gözükmektedir.

AK Yatırım
www.akyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Buraada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.