Ana Sayfa ŞİRKET HABERLERİ Önemli Şirket Haberleri ve Değerlendirilmesi 17.04.2018

Önemli Şirket Haberleri ve Değerlendirilmesi 17.04.2018

160
Paylaş

17.04.2018 Salı sabahı itibariyle açıklanmış önemli şirket haberlerinin Ziraat yatırım araştırma bölümü değerlendirmesi ile aşağıda bulabilirsiniz.

Hektaş (HEKTS, Pozitif): Hektaş’ın 2017 yılının ilk çeyreğindeki ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %64 oranında artarak 44,9mn TL’ye yükselmiştir. Satışlar yine aynı dönemler itibariyle %64 oranında artarak 160,3mn TL’ye ulaşırken, satışların maliyeti %59 oranında artmış ve 88,4mn TL olmuştur. Satışların maliyetlerinden daha fazla oranda artmasına bağlı olarak brüt kar da yine aynı dönemler itibariyle %70 oranında artarak 1Ç2017’de 71,9mn TL’ye yükselmiştir. Yılın ilk çeyreğinde net ve brüt kar marjı ise sırasıyla %28 ve %45 olmuştur. Geçen yılın aynı döneminde net ve brüt kar marjı sırasıyla %28 ve %43 idi.

Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT, Nötr): Şirket’in Mart 2018 dönemine ait brüt prim üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %3 oranında artarak 62,6mn TL olmuştur. Mart ayı prim üretimi ile birlikte Şirket’in Ocak – Mart 2018 dönemine ait brüt prim üretimi toplamda 151,3mn TL gerçekleşerek bir önceki yılın aynı dönemine göre %7 oranında artış göstermiştir.

Anadolu ISUZU (ASUZU, Sınırlı Pozitif): Şirket “8×8,10×10,12×12 Tekerlekli Tank Taşıyıcı, Konteyner Taşıyıcı ve Kurtarıcı Araç Projesi” ile ilgili olarak teklif dosyasını 16.04.2018 tarihinde T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Müsteşarlığı’na sunmuştur. İhalenin teklif geçerlilik tarihi 31.12.2018’dir.

Arçelik (ARCLK, Nötr): Şirketin Yönetim Kurulu, Tayland’da yerleşik ve %99 hissesine sahip olduğu Beko Thai Co. Ltd. ünvanlı bağlı ortaklığının yapacağı 1.679.040.000 Baht tutarına (yaklaşık 53,8mn USD) kadar sermaye artışına katılmaya karar vermiştir.

Avivasa Emeklilik (AVISA, Pozitif): Şirket’in Mart 2018 dönemine ait brüt prim üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %22 oranında artarak 55,4mn TL’ye yükselmiştir. Mart ayı prim üretimi ile birlikte Şirket’in Ocak – Mart 2018 dönemine ait brüt prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %25 oranında artarak 112,5mn TL olmuştur.

Ereğli Demir Çelik (EREGL, Nötr): Şirket 5,65mn adet İskenderun Demir Çelik hissesini adetini 7,5 TL’den sattığını açıkladı. İşlem sonrası Erdemir’in İsdemir’deki payı %95,07’den %94,87’ye geriledi.

İzmir Demir Çelik (IZMDC, Sınırlı Negatif): Şirketin 28.06.2016 tarihli özel durum açıklamasında Bağlı ortaklığı İzdemir Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’nin mevcut ithal kömüre dayalı elektrik enerjisi üretim kapasitesini 350 Mwe gücünde arttıracak ilave yatırımla ilgili ana ithal ekipmanları konusunda  China Western Power Industrial Co., Ltd. ile 164 Milyon USD tutarında ön anlaşmanın imzaladığını ve en son 16.02.2018 tarihinde yapılan özel durum açıklamasında söz konusu ön anlaşmanın devam etmekte olduğunu duyurulmuştu. İzdemir Enerji Elektrik Üretim A.Ş., mevcut ekonomik koşullar dikkate alınarak yapılan değerlendirme sonucunda ilave yatırımdan vazgeçilmesine ve söz konusu ön anlaşmanın sonlandırılmasına karar vermiştir.

Turkcell (TCELL, Öneri “Ekle”, Nötr): Turkcell Ukrayna’daki iştiraki lifecell LLC tarafından kurulan “Paycell LLC” unvanlı finansal şirketin ödemeler sistemi altyapı işletmeciliği lisansı için başvuru yapıldığını duyurdu. KAP’ta yer alan açıklamada, söz konusu şirketin yerel para transferi lisansı başvuru hazırlık sürecinin devam ettiği belirtildi.

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri “AL”, Nötr): Türk Hava Yolları A.O.’nın İstanbul Yeni Havalimanına taşınması ile birlikte söz konusu havalimanında ikram hizmeti tedariki hususuna ilişkin, SATSLtd (SATS)’ın iştiraki olan SATS Investments Pte. Ltd. (SIPL) ile bir niyet anlaşması imzalandığı duyurulmuş idi. Taraflar arasında görüşmeler halen devam etmekte olup, ek bir sözleşme yapılarak, söz konusu niyet anlaşmasının süresi uzatılmıştır.

Tümosan Motor (TMSN, Sınırlı Pozitif): Tümosan, 30 Ocak 2018 tarihinde, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Müsteşarlığı(SSM) tarafından yayımlanan “8×8, 10×10, 12×12 Tekerlekli Tank Taşıyıcı, Konteyner Taşıyıcı ve Kurtarıcı Araç Projesi” Teklife Çağrı Dökümanı’nı teslim aldığını bildirmiş ve hazırlıklarını tamamlayarak Teklife Çağrı Dosyası’na yönelik teklifini 16 Nisan 2018 tarihinde Savunma Sanayii Müsteşarlığına teslim etmiştir.

Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinizze uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.