Ana Sayfa ŞİRKET HABERLERİ Akçansa, Analist Toplantı Notu

Akçansa, Analist Toplantı Notu

196
Paylaş

2017’ye bakış – Yükselen maliyetler ve faiz giderleri sebebiyle net kar ve FAVÖK’de düşüş: 2017’de, şirketin satış gelirleri yıllık %4 artarken, net karı yıllık %48 azalmıştır. Yüksek maliyetler FAVÖK’ü yıllık %24 (FAVÖK marjı -761 bp) düşürürken, artan işletme sermayesi ihtiyacı net borcun %80 artmasına ve yüksek faiz giderlerine neden olarak net karı düşürmüştür.

2018 yılı beklentiler – Daha iyi bir yıl olabilir fakat sürdürülebilirlik uzun vadeye yayılabilir: Şirket 2017 yılındaki çok düşük olan %3’lük ürün fiyat artışının akabinde, bu yıl ortalama %15 zam yapmayı planlamaktadır. Yılbaşından beri fiyatların %10’un üzerinde arttırılmış olması satış gelirlerini arttıracak ana etken olup, şirket satış adetlerinin yatay kalmasını beklemektedir. Maliyetler (kömür, petrol külü ve elektrik) yılbaşından bugüne %10 artarken, şirket maliyetlerdeki artışı uyguladığı fiyat artışlarıyla bugüne kadar telafi etmiş gözükmektedir. Dolayısıyla marjların artış trendine girmiş olması makul bir olasılık olarak gözükmektedir. Bunun yanında. TL’nin döviz karşısında değer kazanması yılın geri kalanında marjlar için pozitif iIave katkı yaratabilir. Şirketin bu yıl %22 FAVÖK marjı (Beklenti: %22-24) ve 384 mn TL’lik FAVÖK yaratacağını varsayıyoruz (%24 yıllık artış). Dolayısıyla, net kar 200 mn TL’nin üstüne çıkarken (2018: %34 yıllık artış), net borçta da %10 düşüş gözlenebilir.

Gelecek değer tahminindeki ana gelişmeler – Çanakkale Köprüsü, Kanal İstanbul, alternatif enerji ve ek kapasiteler. Şirket, Çanakkale Köprüsü projesinin 3 yıl boyunca (satış hacmini %3 arttıracak) çimento ve hazır beton ihtiyacını karşılayacaktır. Projeye verilecek olan 50 bin ton çimento, senelik 8 mn tonluk satışa nazaran düşük kalmaktadır. Dolayısıyla, köprü projesinin karlılığa etkisi de düşük olacaktır. Şirketin Marmara Bölgesi’ndeki pazar payının %27 olduğunu ve Kanal İstanbul projesinin 10 mn tonluk çimento ve 35 mn m3’lük beton ihtiyacını düşündüğümüzde, bu projenin şirkete 10 yıl boyunca senelik %10 FAVVÖK katkısı yaratması beklenebilir. Ayrıca şirket, atık lastikten alternatif yakıt üretmektedir ve bu prosedür yakıt maliyetlerinin %8’ini oluşturmaktadır. Şirketin hedefi atık lastikten elde dilen yakıtın, yakıt maliyeti içindeki oranını 12 ay içinde %20’ye çıkartmaktır. Bu gerçekleştiği takdirde FAVÖK marjına 200 bp’lık bir ek katkı daha yaratılabilir. Öte yandan, Ege Bölgesi’ndeki bir üreticinin kapasitesini 3 katına çıkarması Güney Marmara Bölgesi’ndeki fiyatlar üzerinde negatif bir baskı yaratabilir.

Sonuç: En kötü dönem geri kalmış gözüküyor: Şirket hisseleri 2017 yılının başından itibaren %15 düşmüş, piyasanın %40 gerisinde kalmıştır. 2018 yılı beklentilerimize göre, şirket hisseleri 5.7xFD/FAVÖK ve 8.8xF/K çarpanlarıyla işlem görmektedir. Ayrıca, piyasa beklentileri varsaydığımız rakamların %10-15 aşağısında kalmaktadır. Dolayısıyla gelecek dönemlerde analist beklentilerinde yukarı yönlü revizyon olma ihtimali bulunmaktadır

Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.gedik.com

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.