Ana Sayfa ALTIN Ons Altın & Gümüş Analizi

Ons Altın & Gümüş Analizi

176
Paylaş

Küresel piyasalar, ABD ve Rusya arasında yaşanan endişeyi halen daha üzerinde taşıyor. Bu durumun sıcaklığı geçtiğimiz haftaya göre azalıyor olması güvenli liman algısı ile öne çıkan enstrümanlara olan ilgiyi azaltmış görünüyor. Öyle ki ons altın sabah saatlerinde 1350$ direncine doğru tepki verirken bu tepki alımlarının yavaş yavaş zayıfladığı ve destek noktalarını direnç haline getirdiğini izliyoruz. Piyasalarda tedirginlik havasına bitti demek için erken. Fakat sürecin yumuşadığını diğer enstrümanlara baktığımızda da görmekteyiz. Örnekle, korku endeksi olarak tanımlanan VIX endeksi son 1 ayın en düşük seviyelerine gerilemiş durumda. Bu durum ortamdaki risk algısının kısmen de olsa iyimserliğe döndüğü şeklinde değerlendirilebilir. Dolar endeksi ise 90 altındaki seyri ile seyrini korumaya devam ederken, ABD 10 yıllıkları pozitif bir tablo çiziyor. Bu tabloyu, ons altın için irdelediğimizde açıkçası fiyatları destekleyici bir durumun olduğunu söyleyemiyoruz. Bu nedenle veri bazlı hareketlerin zayıf kaldığı bugünlerde olası haber akışlarına karşı dikkatli olmaya devam etmeli ve ani haber akışlarının izlediğimiz bu tabloyu yeniden farklı yönde bozabileceğini belirtmekte fayda var.
Teknik Analiz: Ons altın haftalık periyotta yükselen trendi üzerindeki seyrine devam ediyor. Bunun yanı sıra izlediği yatay bandındaki hareketini koruyan ons altın için düşüş eğiliminin devam etmesi halinde 1334$ seviyesi kısa vadeli destek noktası olarak izlenebilir. Buna karşın yukarı yönlü hareketin etmesi adına 1342$ direncinin üzerinde 1350$ direnci üzerindeki kalıcı seyirlerin izlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü teknik göstergeler ons altın fiyatı ile aynı tepkiyi vermiyor. Bu nedenle direnç seviyeleri üzerinde yerleşik seyirler görülmedikçe ons altın direnç noktalarından geri dönüş yaşayabilir.
Altın
Dirençler: 1342 / 1350 / 1357
Destekler: 1334 / 1327 / 1321
Gümüş
Direnç: 18.00 / 18.50 / 20.10
Destek: 15.60 / 14. 90 / 14.40

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integraalmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.