Ana Sayfa ALTIN Gümüş Fiyatlarında Beklenen Yükseliş Gelebilir mi ?

Gümüş Fiyatlarında Beklenen Yükseliş Gelebilir mi ?

368
Paylaş

Gümüş fiyatlarında beklenen yükseliş gelebilir mi (AK Yatırım)

Global piyasalarda degerli metallerde görülen yükselis istegi ons altindan sonra gümüste de kendini göstermeye basladi. Son 1 yillik dönemde ons altin %5’e yakin deger kazanirken, gümüs fiyatlarinda %9,6’lik kayip görüldü. Mevcut durumda $16.8/ons fiyatindan islem gören gümüste yukari potansiyelin yüksek olmasina katkida bulunan etmenler:

– Çin’in artan ithalati: Geçtigimiz senenin bütününde 2010 yilindan bu yana en yüksek senelik (4300 ton) ithalat rakamina ulasan Çin’in Ocak ayinda da 493 ton gümüs ithal ederek alim trendini devam ettirmesi. Bu durum günes enerjisine dayali elektrik üretimine yatirim yapan Çin’in gümüsün yogun olarak kullanildigi fotovoltaik sektöründe yogun üretim aktivitesinin devam ettigine bir isaret
– Kapasite siniri: Günes enerjisine ek olarak mücevher ve otomotiv sektörlerinde gümüs talebinin artmasi beklenirken 2018 yili boyunca Güney Amerika gümüs madenlerinde düsük fiyatlar nedeniyle kapasite artirimi yapilmamasi ve arzin kisitli kalmasi
– Rekor “short” pozisyonlar: Vadeli piyasalarda açilan spekülatif gümüs pozisyonlarinin tarihi rekor miktarda “short” stratejiye isaret etmesi. Bu durum piyasalarda asagi yönde pozisyonlanmanin asiri oldugunu ve olumlu bir görünümün olusmasi durumunda kisa pozisyonlarin kapatilmasiyla yukari yönde hizli bir ivme yasanabilecegini göstermektedir.
– Olumlu teknik görünüm: Berk’in hazirladigi analize buradan ulasabilirsiniz.

Tüm bu nedenlerle gümüs fiyatlarinda önemli yukari yön potansiyeli oldugunu görüyor ve 16.8$/ons fiyatindan yukari yön önerimizi baslatiyoruz.

AK Yatirim
www.akyatirim.com.tr

***
Yasal Uyari

Burada yer alan yatirim bilgi, yorum ve tavsiyeler yatirim danismanligi kapsaminda degildir.Yatirim danismanligi hizmeti ; araci kurumlar, portföy yönetim sirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müsteri arasinda imzalanacak yatirim danismanligi sözlesmesi çerçevesinde sunulmakttadir.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel görüslerine dayanmaktadir.Bu görüsler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanilarak yatirim karari verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar dogurmayabilir.