Ana Sayfa DÖVİZ USD/TRY & EUR/TRY Analizi

USD/TRY & EUR/TRY Analizi

331
Paylaş

USD/TRY & EUR/TRY Analizi
Yurtiçi piyasalarda erken seçim iyimserliği devam ediyor. TL varlıklar, bugün Dolar ve Euro karşısında çok güçlü görünmese bile haftalık bazda uzun bir aranın ardından gelişmekte olan ülke para birimleri arasında TL’nin pozitif ayrışanlarda ilk sırada yer aldığı dikkat çekiyor. Dolayısıyla, USD/TL ve EUR/TL kurlarında yukarı yönde çok agresif tepkiler izleyemiyoruz. Erken seçim ile ilgili gelişmeler bu hafta içerisinde devam edebilir ancak yeni bir gelişme olmadıkça artık TL varlıklar üzerinde yeni bir hareketin olmasını beklemiyoruz. Türkiye’ye yönelik risk algısında da bir iyileşme dikkat çekiyor. Türkiye’nin 5 yıllık CDS rakamı 195 puan seviyesinde ve geçtiğimiz haftalarda 217 puana kadar yükselen bir CDS vardı karşımızda. Risk primindeki bu gevşemenin de TL varlıkları rahatlattığını söyleyebiliriz. Ancak, genel resimde TL’deki kırılganlığın sürdüğünü dolayısıyla olası haber akışlarına karşı temkinli olunması gerektiği uyarısında da bulunabiliriz. En ufak bir haber akışı TL üzerinde olumlu veya olumsuz bir şekilde fiyatlanabilir. Günün geri kalanında, Fed üyelerinin konuşmaları izlenecek. Ancak, konuşmaların fiyatlamalar üzerinde büyük bir etkisi olması beklenilmiyor. Dolar endeksi, 89.50-90.00 aralığında ancak 90.00 seviyesine tepkisinde zayıf kaldığı için şimdilik gelişmekte olan ülke piyasalarındaki seyri bozamıyor. Bu durumda, USD/TL ve EUR/TL kurlarının yukarı yönde güçlü tepkisini törpülüyor.
USD/TRY
Teknik Analiz: USD/TL kuru dünden bugüne en fazla 4.00 seviyesine kadar tepki verebildi ancak bu seviyenin altına doğru gevşemekte zorlandı. Dolayısıyla, kur için 4.00 seviyesini güçlü destek noktası olarak takip edebiliriz. Kur bu destek noktasının üzerinde kaldığı müddetçe yukarı yönde tepkisinde güçlenebilir ve 4.05 direncine doğru ivme kazanabilir. Buna karşın, kurda 4.00 seviyesinin altına doğru da tepkiler alabiliriz ancak burada önemli olan bu seviyenin altında kalıp kalmayacağı olacaktır. Kur bu seviyenin altında güçlü kapanışllar yaparsa bu durumda geri çekilmede hız kazanabilir. Bu durumda kurda olası geri çekilmelerin devamı durumunda ilk etapta 3.98-4.00 aralığı ardından 3.95-3.98 aralığını takip edebiliriz.
Destekler: 4.00 / 3.98 / 3.95
Dirençler: 4.05 / 4.07 / 4.10
EURTRY
Teknik Analiz: EURTRY kuru 4.95-4.96 bölgesine doğru gevşemesine karşın buralardan aldığı destekle yeniden 5.00 seviyesine doğru yükselmeyi başardı. Şu sıralarda, 4.99 sınırında ve 5.00 seviyesine doğru yükselme iştahı içerisinde olduğu dikkat çekiyor. Kur için 5.00 seviyesini direnç noktası olarak takip edebiliriz. Kur bu direnç noktasının altındaki seyrinde güçlü olamadığı takdirde geri çekilmelerde sınırlı kalabilir ve yeniden 5.00 seviyesinin üzerine doğru ataklar yapmak isteyebilir. Kurda da oynaklık hala yüksek olduğu için temkinli olunmasında yarar var.
Destekler: 4.9780 / 4.95
Dirençler: 5.00 / 5.0290 / 5.05

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

****
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.