Ana Sayfa ALTIN Ons Altın & Gümüş Analizi

Ons Altın & Gümüş Analizi

195
Paylaş

Ons altın, küresel piyasalarda 1342$ çevresindeki seyrine devam ediyor. Dolar, dünden bu yana gelişen ülke para birimleri karşısında bir ivme kazanmasına karşılık ons altındaki aşağı yönlü eğilimin sınırlı kaldığını izliyoruz. ABD ve Rusya arasındaki gelişmelerindeki sular hafifte olsa durulurken, altın yatırımcısı halen daha temkinli bir fiyatlama izlediğini söyleyebiliriz. Fakat diğer güvenli liman varlıklarındaki fiyatlamalar nasıl kısaca bir bakmakta fayda var. Japon yeni bugün dolara karşı %0.26 değer kaybı yaşamış durumda. ABD 10 yıllıkları son 1 ayın en yüksek seviyesine yükselmesinin ardından halen daha %2.92 üzerindeki seyrine devam ediyor. Son olarak İsviçre Frangına baktığımızda ise dolar karşısında bugün %0.22 kayıp verdiğini izliyoruz. Ons altında aslında anlık olarak %0.31 aşağıda olmasına karşın, bu hafta içerisinde vermiş olduğu önemli bir kayıp sayılmaz. Açıkçası diğer enstrümanlara göre altın kıyaslandığında daha stabil seyirlerin oluşması, sert satışlara karşı dikkatli olunması gerektiği yorumuna neden oluyor. Veri takvimi sakin olsa da olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta yarar var.
Teknik Analiz: Ons altın haftalık periyotta yükselen trendinin yanı sıra, kısa vadeli izlediği yatay bandını da koruyor. Ons altın 1342$ direncinin altında oldukça yakın bir noktada işlem görürken, bu seviyenin altındaki satışların derinleşmesi halinde 1334$ desteğine doğru bir uzama söz konusu olabilir. Aksi halde 1350$ direnci ön planda olsa dahi, bu direnç üzerine yerleştirecek güçlü temel nedenler konuşulmadıkça tepkilerin zayıf kalması beklenebilir.
Altın
Dirençler: 1342 – 1350 / 1357 / 1362
Destekler: 1334 / 1327 / 1321
Gümüş
Direnç: 18.00 / 18.50 / 20.10
Destek: 15.60 / 14. 90 / 14.40

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanllığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.