Ana Sayfa DÖVİZ USD/TRY & EUR/TRY Analizi

USD/TRY & EUR/TRY Analizi

254
Paylaş

USDTRY paritesi TCMB ‘nin faiz artırım kararı sonrasında 4.04 seviyesine kadar geri çekilmesinin ardından yeniden 4.10 sınırında seyrediyor. Kurdaki yükselişte eş zamanlı olarak ABD dolarında görülen küresel güçlenmenin ve GOP para birimlerindeki değer kayıplarının etkileri olmuş görünüyor. G.Afrika Randı %1’in üzerinde değer kaybederken, diğer para birimlerinde de kayıplar %1’e yaklaştı. Bu durum TCMB’nin DolarTL üzerindeki etkisini törpülemiş durumda. Ancak TCMB’nin kararının TL için cesur bir adım olduğunu ve kurdaki kırılganlığı bir miktar azaltabileceğini düşünüyoruz. Global dalganın ise TL üzerinde baskı kurmaya devam etmesi muhtemel.
Teknik Analiz: DolarTL teknik olarak 4.1150 direncini test edebilir. Bu seviye üzerinde kalıcı seyirler göstermesi durumunda yukarı yönlü eğilim ilerleyen günlerde devam edebilir. Aşağıda ise 4 seviyesi güçlü bir destek olmuş görünüyor. Bu seviyeye yakın noktalarda dolar’a alımların geldiği izleniyor. Ancak 4.0730 ve 4.05 seviyelerinde ara destekler mevcut. Genel resimdeki görünüm yukarı trendin devam ettiği yönünde.
Destekler: 4.0730 / 4.05 / 4.00
Dirençler: 4.1150 / 4.19
EURTRY
EuroTL teknik Analiz: EURTRY paritesinde genel görünüm yukarıyı işaret etmeye devam ediyor. Yükselen trend içerisinde yer yer geri çekilme hareketleri gözlenebilir. EuroTl kurunda 4.96 desteğinin altına hareketler olması durumunda geri çekilmenin boyu 4.84 seviyesine kadar uzayabilir. Buna karşın 4.96 seviyesi üzerinde seyirlerin korunması durumunda ise ilerleyen günlerde yeniden 5.20 seviyelerine doğru denemeler görebiliriz.
Destekler: 4.96 / 4.84 / 4.8070
Dirençler: 5.03 / 5.1160 / 5.2180

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.