Ana Sayfa DÖVİZ USD/TRY & EUR/TRY Analizi

USD/TRY & EUR/TRY Analizi

280
Paylaş

TCMB, yılın ikinci enflasyon raporunu bu sabah yayınladı. Ocak ayında yayınlanan ilk enflasyon raporunda 2018 yıl sonu TÜFE tahmini %7.9 olarak açıklanmışken, raporda bu tahmin %8.4’e (orta nokta) yükseltildi. TCMB Başkanı Murat Çetinkaya rapor sunumunda yapmış olduğu konuşmasında, sadeleşme yönünde nihai adımın önümüzdeki dönemde atılacağını da ifade etti. Bu açıklamaların ardından TL varlıklarda sınırlı pozitif bir tepki oluştu. Ancak, sonrasında kurlar cephesinde yeni bir harekete neden olmadığı gözlemleniyor. Dış piyasada, Dolar endeksinin 91.85 sınırında olması ve 92 puana doğru yükselme iştahı, gelişmekte olan ülke piyasaları üzerinde baskı kurmaya devam ediyor. Dolayısıyla, TL varlıklar Dolar karşısında çok iyimser olamıyor. Bugün, mart ayına yönelik açıklanan ABD çekirdek kişisel tüketim harcamaları endeksi yıllık bazda beklentiler çerçevesinde %1.9 olurken, bir önceki ayın rakamı %1.6 düzeyindeydi. Bu veri, Fed’in %2 enflasyon hedefi açısından yakından izlediği bir veri dolayısıyla bu verinin bir önceki aya göre artış kaydetmesi olumlu bir durum. Ancak, bunun önümüzdeki aylarda da sürdürülebilir olması önemli olacaktır. Fed, bir aylık performansla dilini değiştirmeyeceği için bundan sonraki süreçte verinin nasıl açıklanacağı Fed’in politikası açısından daha kritik olabilir. Bugün açıklanan ve beklentilerin üzerinde gelen veri, 2 Mayıs Çarşamba günü açıklanacak Fed’in faiz kararında büyük bir sapmaya neden olmayacağı için fiyatlamalar üzerinde sınırlı pozitif bir tepki yarattı. Bu hafta, Fed’den bir sürpriz beklenmemesi şimdilik piyasaların rahat seyrini destekliyor. Günün geri kalanında da açıklanacak ABD verileri bulunuyor ancak etkisinin kurlar üzerinde sınırlı kalmasını bekliyoruz.
USD/TRY
Teknik Analiz: USD/TL kurunda ana resimde büyük bir değişiklik bulunmuyor. Kur, sabah saatlerinden bu yana 4.03 ve 4.0585 aralığında işlem görüyor. Kurun rahatlayabilmesi açısından psikolojik destek 4.00 seviyesi yakından takip ediliyor. Kur, bu destek noktasının üzerinde kaldığı müddetçe yukarı yönde eğilimini korumaya devam ediyor. Kur için 4.05 bölgesi kritik ara direnç noktası olarak karşımıza çıkmakta. Bu direnç noktasının üzerine yerleşmesi durumunda 4.10 direncine doğru iştahlanabilir. Bu koşullar altında, kuru bir süre daha 4.00-4.10 aralığında izleyebiliriz.
Destekler: 4.03 / 4.00
Dirençler: 4.05 / 4.08 / 4.10
EURTRY
Teknik Analiz: EURTRY kurunda aşağı yönde eğilim sürüyor. Kur için 50 günlük HO 4.8610 seviyesine denk geliyor ve bu seviyenin üzerinde kaldığı müddetçe yukarı yönde tepkisini korumak isteyebilir. Ancak, kur 4.8610 seviyesinin altına doğru hareket etmeye başlarsa bu durumda 4.8570 seviyesine doğru uzama hareketini bekleyebiliriz. Yukarıda ise 4.90 bölgesini en yakın direnç noktası olarak takip edebiliriz.
Destekler: 4.8610(50 GHO) /4.8570 / 4.84
Dirençler: 4.90 / 4.9125 / 4.9460

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.integralmenkul.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.